InfrastrukturaKolejeWszystko

Górska: Koleje Mazowieckie mogą znaleźć się w ciężkiej sytuacji

W swoim oświadczeniu kierownictwo spółki Koleje Mazowieckie, w związku z zajęciem przez komornika kont województwa mazowieckiego, napisało m.in.: „Wyrażamy głębokie zaniepokojenie sytuacją, w której znalazł się obecnie Samorząd Województwa Mazowieckiego, tym bardziej, że dzięki stabilnej polityce właściciela i regularnym miesięcznym rekompensatom Koleje Mazowieckie od 10 lat realizują misję pasażerskiego transportu kolejowego dla milionów mieszkańców Mazowsza. Spółka jest przygotowana na krótkotrwałe perturbacje finansowe związane z tą sytuacją, ale pozyskanie dodatkowego finansowania zwiększy nasze koszty finansowe”.

– Mamy tak naprawdę do czynienia z kolejnym zajęciem komorniczym samorządu Mazowsza. Jak widać ministerstwo finansów nie ustępuje – komentuje sytuację w rozmowie z naszym portalem Agnieszka Górska, radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

– W ub. roku po hucznych zapowiedziach premiera Donalda Tuska, że udzieli pożyczki dla województwa mazowieckiego, przyznam się, ze przestałam się martwić narastającym zadłużeniem województwa – mówi dalej Górska. – Ale nie na długo. Wystosowałam w ub. roku pismo do zarządu województwa. Bowiem premier zgodził się na przyznanie województwu pożyczki w kwocie wielkości janosikowego, pod warunkami. Miał być wdrożony program naprawczy i opracowany odpowiedni raport Regionalnej Izby Obrachunkowej.

W odpowiedzi na pismo radnej zarząd uspokajał, że wszystko będzie OK. Że wdrożony zostanie program naprawczy finansów samorządu, którego zażądał premier itd.

– Jednak na początku br. dowiedziałam się, że sytuacja wygląda zgoła inaczej. Pożyczki rządowej nie będzie – informuje radna. – RIO zawiodła. Powstaje pytanie: czy województwo naprawdę nie mogło dopilnować tej, przecież podstawowej, sprawy? Przecież ta pożyczka ratowała sytuację finansową województwa – myślałam, że ponieważ koalicja (PO – PSL), która rządzi państwem, jak i naszym województwem jest taka sama i że się w tej sprawie dogada.

Jak mówi dalej Górska tak się nie stało. Nie wiadomo, jakie były tego przyczyny. – Myślę, że nastąpi ograniczanie wydatków województwa mazowieckiego – przypuszcza radna. – Wiadomo, że miesięcznie Koleje Mazowieckie dofinansowywane są ze strony samorządu wojewódzkiego kwotą niespełna 20 mln zł. Spółka ta, jak dotąd generowała pewne dochody. W tej sytuacji zarząd województwa, jak i cały sejmik, będzie musiał postawić sobie jakieś priorytety w zakresie przycinania wydatków.

Nie wiadomo jednak czy będzie ono także dotyczyło Kolei Mazowieckich, zdrowia, edukacji czy sportu. 14 kwietnia odbywa się posiedzenie sejmiku wojewódzkiego, w trakcie którego przewidziane jest wystąpienie komisji budżetu.

Co do Kolei Mazowieckich sejmik przyjął stanowisko w związku z unijnym tzw. trzecim pakietem kolejowym. W opinii radnej związane z tym zmiany, idące w kierunku liberalizacji prawa, dotyczącego przewozów pasażerskich, już stanowią istotne zagrożenie dla KM. Sejmik i zarząd wojewódzki zajął wówczas stanowisko krytyczne wobec pomysłu wybierania przewoźnika na kolejne okresy – w drodze przetargu.

– Niezależnie od tego Koleje Mazowieckie mogą znaleźć się w ciężkiej sytuacji – zagrożenie przyszłości tej spółki jest ogromne – ocenia Górska. – Przypuszczam, że jeśli uda się wymyślić jakieś rozwiązanie, to cięcia wydatków. Ale, nie wiadomo, w którą pójdą stronę. Do ostatecznego rozstrzygnięcia pozostanie także sprawa samego janosikowego – kończy radna.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X