EnergetykaGaz.

Morawiecki: Amerykanie podzielają obawy dot. budowy Nord Stream 2

Wizyta w Stanach Zjednoczonych była bardzo konkretna – ocenił w piątek TVN24 wicepremier Mateusz Morawiecki. Amerykanie podzielają obawy Polski w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2 – dodał.

Morawiecki w tym tygodniu odbył wizytę w Stanach Zjednoczonych, gdzie spotkał się z z przedstawicielami administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, zarządzającymi FED i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, a także z inwestorami. – Spotkałem się z Rickiem Perry’m (sekretarz ds. energii – PAP) i dużo rozmawialiśmy o Nord Stream 2. To nitka gazociągu północnego, którą Rosjanie z Niemcami chcą budować, a my się jej sprzeciwiamy, bo uważamy, że to może doprowadzić do uzależnienia od szantażu Putina – powiedział wicepremier.Zapytany “czy jest to temat dla Amerykanów odpowiedział, że “tak” i “Rick Perry mocno podzielał te obawy”.

Gazociąg Nord Stream 2 ma powstać na dnie Bałtyku i biec równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream. Ma to być dwunitkowa magistrala o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześc. gazu rocznie z Rosji do Niemiec. Gazociąg ma być gotowy pod koniec 2019 roku. Projektowi sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

Wicepremier dodał, że rozmawiał też o możliwości dywersyfikacji dostaw gazu, tak by gaz z Teksasu, Dakoty, z odwiertów gazu łupkowego w USA mógł przypłynąć statkami do Polski. Jesteśmy bardzo blisko konsensusu w tym zakresie. (…) w ciągu roku – półtora jest duża szansa na to. Musimy jeszcze uzgodnić warunki komercyjne co do zgody ze strony administracji amerykańskiej  – poinformował. Zaznaczył, że praktycznie taka zgoda od Amerykanów została już uzyskana.

Morawiecki spotkał się także z sekretarzem do spraw handlu i gospodarki Stanów Zjednoczonych Wilburem Rossem. Jak podkreślił, “to też było ważne spotkanie, ponieważ dzisiaj wiele krajów drży przed zmianami amerykańskiej polityki handlowej. Mówi się o cłach importowych. Tymczasem Amerykanie mówią że handel powinien być wolny (free trade), ale także uczciwy (fair trade)”. – My jesteśmy traktowani jako ten kraj, który jak najbardziej opiera swoje zasady handlowe (gospodarcze) o fair trade. O niektórych innych krajach, i to kluczowych, z którymi Stany Zjednoczone mają ogromny deficyt handlowy, nie można tego powiedzieć – zaznaczył Morawiecki.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X