Japoński rząd zamierza do końca br. określić ramy nowej strategii tzw. wodorowego społeczeństwa – ogłoszono we wtorek. Koncepcja ma na celu przekształcenie kraju w gospodarkę bezemisyjną bazującą na 40 tys. pojazdów napędzanych ogniwami wodorowymi do 2020 r.
Premier Shinzo Abe polecił we wtorek swoim ministrom sformułowanie podstaw strategii tzw. wodorowego społeczeństwa. Na jego podstawie w Japonii mają upowszechnić się pojazdy napędzane ogniwami wodorowymi. Premier nalega na stworzenie wspólnego mechanizmu wymiany informacji pomiędzy agencjami rządowymi, dzięki któremu mógłby powstać ujednolicony system wspierania prac nad energetyką wodorową.
„Budowa światowego łańcucha dostaw opartego na energii wodorowej przyczyni się do stworzenia ogromnego i stabilnego zapotrzebowania na nowy rodzaj energii” – twierdzi Abe.
Minister ochrony środowiska Koichi Yamamoto zapowiedział rozpoczęcie prac nad długoterminową strategią zwiększania korzystania z odnawialnych źródeł energii do 2030 r.
Japonia chce zwiększyć wysiłki w walce z globalnym ociepleniem w związku z porozumieniem klimatycznym podpisanym w Paryżu w 2015 r. Na wiosnę następnego roku specjalna grupa robocza działająca przy ministerstwie ma stworzyć mapę drogową z wytycznymi do wprowadzania m.in. energetyki solarnej, czy opartej na biomasie.
Według zapowiedzi japońskiego rządu udział źródeł energii odnawialnej ma ulec podwojeniu do poziomu od 22 do 24 proc. w 2030 r. wobec tego notowanego obecnie. Energetyka wodorowa jest jednym z elementów strategii rozwoju państwa zapowiedzianym przez premiera Abe na początku kadencji.
Polska Agencja Prasowa