InfrastrukturaKolejeWszystko

Abgarowicz: 3-letni horyzont prywatyzacji PKP Intercity może mieć sens

Prezes Grupy PKP SA Jakub Karnowski zapowiedział w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” prywatyzację – jeszcze w tym roku – kilku spółek kolejowych: PKP Energetyka, PKP Informatyka i TK Telekom poprzez znalezienie dla nich branżowego inwestora. PKP Intercity miałaby być sprywatyzowane nie wcześniej niż w 2017 r. ze względu na obecnie złą sytuację finansową tej spółki.

– Prywatyzacja tych spółek to dobry pomysł. Grupa PKP to w tej chwili zbyt wielki holding. I nie uważam, by cały musiał być w rękach Skarbu Państwa. Moim zdaniem w spółkach należących do PKP tkwi duży potencjał – twierdzi w rozmowie z naszym portalem senator Łukasz Abgarowicz (PO).

W jego opinii np. PKP Informatyka była niegdyś jedną z trzech instytucji, która posiadała telekomunikacyjną sieć pakietową, z własnymi, położonymi światłowodami w całej Polsce. Jednak firma ta nie chciała podejmować się usług związanych z posiadaną infrastrukturą.

– Przy wejściu kapitału prywatnego, który będzie odpowiednio zarządzał wymienionymi spółkami kolejowymi, staną one przed naprawdę wielkimi możliwościami rozwoju – mówi dalej Abgarowicz. – Dotyczy to np. PKP Energetyka. W tym przypadku firmy, które dostawałyby od tej spółki energię, miałyby przynajmniej częściowo możliwość jej odbioru wprost – bo jest to kolej. Przecież kolej ma – alternatywną do TP SA (Orange) – sieć telekomunikacyjną z telefonami.

W ocenie senatora za przeznaczonymi do prywatyzacji spółkami stoi ogromny potencjał, który – dobrze zarządzany – przyniesie im wzrost, co nam wszystkim będzie służyło.

– Sytuacja PKP Intercity i jej ewentualny potencjał do sprywatyzowania zależy w znakomitej części od tego, co powinno zostać bezwzględnie w rękach państwa: infrastruktury typowo kolejowej, stanu sieci, za którą odpowiada PKP PLK – uważa Abgarowicz. – Jest to sprawa możliwości działania takiego operatora przewozowego, jak będzie w stanie gospodarować ofertą, czy będzie np. konkurencyjna w stosunku do ruchu lotniczego na danych odcinkach. Rozumiem przy tym, że prezes mówiąc o prywatyzacji PKP Intercity nie wcześniej niż w 2017 r., ma na myśli realistyczny horyzont czasowy.

Senator uważa, że poprawa stanu infrastruktury kolejowej będzie następować rytmicznie i z coraz większym rozpędem. Choćby dlatego, że po raz pierwszy PKP ma zarząd spoza świata kolejarskiego – pochodzący z biznesu. Tak więc 3-letni horyzont prywatyzacji PKP Intercity może mieć sens. Są przecież realizowane różne prace przygotowawcze.

– Moment rozpoczęcia prywatyzacji Intercity jest istotny – mówi dalej Abgarowicz. – Bo w chwili, gdy firma odnotowuje straty i nie może zaprojektować połączeń konkurencyjnych, zbudować właściwego marketingu, mogłoby się okazać, że firma sprzedana zostałaby zbyt tanio. A przekonaliśmy się, patrząc na doświadczenia lat 90., że czasem niektóre rzeczy warto podciągnąć, by móc sprzedawać spółkę o wyższej wartości.

Zdaniem Abgarowicza bardzo rozsądnym podejściem Grupy PKP jest sprzedawanie jej spółek nie poprzez giełdę, ale znajdując im partnerów strategicznych. Optymalny byłby tu nowy właściciel, posiadający dodatkowo wizję i odpowiedni kapitał.

– Złym rozwiązaniem byłaby gra rozdrobnionego kapitału, w którym dalej dominowałby komponent kolejowy – kończy Abgarowicz.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X