Greenpeace złożył na ręce premiera Donalda Tuska oficjalną skargę na działalność ministra gospodarki w związku z przygotowanym przez resort i zaakceptowanym przez rząd Programem polskiej energetyki jądrowej. Na komentarz prezesa Greenpeace Polska opublikowany w BiznesAlert.pl odpowiada Ministerstwo Gospodarki.
– Program PEJ został poddany intensywnym konsultacjom społecznym i transgranicznym, które były realizowane w oparciu o obowiązujące przepisy prawa oraz najlepsze praktyki międzynarodowe. W procesie konsultacji społecznych brały udział różne organizacje pozarządowe i środowiska ekologiczne. W 2010 r. ok. 100 podmiotów zgłosiło ok. 300 uwag do tego dokumentu. Z kolei w procesie konsultacji dotyczących Prognozy oddziaływania PPEJ na środowisko brało udział ok. 300 podmiotów – informuje Tomasz Nowacki – Zastępca Dyrektora Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Gospodarki. – Od początku tego procesu aktywnie brała w nim udział Fundacja Greenpeace Polska. Pomimo tego, że uwagi Greenpeace były zgłoszone już po upłynięciu wyznaczonego terminu oraz w języku angielskim, zostały one również rozpatrzone.
– To, że Ministerstwo Gospodarki prowadziło konsultacje społeczne według najwyższych standardów, potwierdza choćby pozytywna ocena Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, której eksperci wizytowali Polskę w zeszłym roku w ramach misji kierowanych dla krajów wdrażających energetykę jądrową (INIR i IRRS) – mówi Nowacki.
Jak informuje resort, wyniki przeprowadzonych konsultacji są publicznie dostępne na stronach internetowych Ministerstwa Gospodarki oraz Biuletynu Informacji Publicznej.