NYT: Rosyjscy hakerzy szukali kompromatów z afery Burismy

14 stycznia 2020, 06:45 Alert

Afera związana z ukraińską spółką energetyczną Burisma spowodowała, że rosyjscy hakerzy postanowili poszukać materiałów kompromitujących byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena.

B. wiceprezydent USA Joe Biden. Fot. Biały Dom
B. wiceprezydent USA Joe Biden. Fot. Biały Dom

New York Times donosi, że rosyjscy hakerzy zaatakowali biura ukraińskiej Burismy w okresie afery związanej z naciskami prezydenta USA Donalda Trumpa na administrację w Kijowie w celu postawienia zarzutów Hunterowi Bidenowi, synowi byłego wiceprezydenta i rywala politycznego urzędującego prezydenta. Trump pragnął wymóc na Kijowie postawienie zarzutów Bidenowi w związku z jego działalnością w zarządzie Burismy i rzekomym zaangażowaniem administracji Baracka Obama, w której Joe Biden był wiceprezydentem.

New York Times ustalił, że rosyjscy hakerzy włamali się do systemu informatycznego biura Burismy, prawdopodobnie w celu odnalezienia kompromatów na Joe Bidena. Rozmówcy gazety przekonują, że jest podobieństwo między atakami na Burismę a kradzieżą maili z kont biura kampanii wyborczej Hilary Clinton w 2016 roku. Wówczas hakerzy również użyli phishingu do pozyskania haseł niezbędnych do przedostania się do systemu informatycznego. NYT ustalił, że Rosjanie działali pod egidą wywiadu wojskowego GRU w grupie Fancy Bear znanej z ataków w przeszłości.

New York Times/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Afera naciskowa może uderzyć w układ Polska-Ukraina-USA o LNG