Morawiecki domaga się komisji śledczej w sprawie afery wiatrakowej

4 grudnia 2023, 13:15 Alert

Do sejmu złożono dwa projekty nowelizacji ustawy w zakresie mrożenia cen energii. Projekt opozycji zawiera również propozycję zmian w zakresie lądowych farm wiatrowych. Rząd zarzuca opozycji działanie na rzecz lobbystów i domaga się komisji śledczej.

fot. PGE

Polska Agencja Prasowa za pomocą swojego konta na Twitterze zacytował premiera Mateusza Morawieckiego. Domaga się on powołania komisji śledczej w sprawie zaproponowanej przez posłów KO i Polsko 2050-Trzeciej Drogi nowelizacji przepisów w sprawie lądowych farm wiatrowych.

Projekt opozycji zakłada uzależnienie odległości zbudowania farm wiatrowych od wielkości wiatraka i emitowanego hałasu. Minimalny dystans to 300 metrów. Opozycja zapowiada sprostowanie projektu, do którego miały wkraść się błędy. Premier Morawiecki zarzuca działanie na rzecz lobbystów zagranicznych. Na twitterze Ministerstwa Klimatu i Środowiska czytamy cytaty minister Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej krytykującej tę inicjatywę.

– Jeśli chodzi o wiatraki, to nowe przepisy zaproponowane przez KO, są absolutnie nie do zaakceptowania. Projekt nie wyklucza wywłaszczeń, ponadto zniesiono wpływ sąsiednich gmin, a udział społeczeństwa został mocno ograniczony – cytuje polityk ministerstwo w swoim wpisie.

 

Polska Agencja Prasowa / Twitter / Marcin Karwowski