(Rbc.ru/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)
Po przejęciu budynków dyplomatycznych w Paryżu, byłym akcjonariuszom Jukosu udało się zająć płatności dostawcy usług wynoszenia satelitów na orbitę geostacjonarną Arianespace oraz operatora satelitów, spółki Eutelsat. Ponadto chcą także przejąć rosyjskie aktywa w Air France.
O tym, że Arianespace, Eutelsat oraz Air France zostały wciągnięte w postępowanie wszczęte przez byłych akcjonariuszy Jukosu przeciwko Rosji, Rbc.ru dowiedział się z niedawnego orzeczenia paryskiego sądu apelacyjnego. W miniony piątek (18.12) odmówił on Rosji wstrzymania wypełnienia orzeczenia sądu arbitrażowego w Hadze umożliwiając tym samym gibraltarskiej GML (przedstawiciel byłych akcjonariuszy Jukosu – przyp. red.) kontynuowanie zajmowania rosyjskiego majątku.
W tekście oświadczenia czytamy, że Rosja uważa za bezprawne ,,dokonywanie zajęcia (jej aktywów – przyp. red.) w Arianespace oraz Eutelsat, a także za nierzetelne działania mające na celu zagarnięcie rosyjskiej własności w Air France”. Nie określono natomiast jaki rodzaj aktywów miałby zostać zajęty. Z decyzji sądu wynika, że GML zdołała przejąć lub zamrozić rosyjskie aktywa we wspomnianych trzech spółkach – potwierdza JulienFouret, specjalistka ds. arbitrażu międzynarodowego, partner w francuskiej firmy prawniczej Betto Seraglini.
Sąd Dystryktu Kolumbii otrzymał pisemną odpowiedź Federacji Rosyjskiej w sprawie byłych udziałowców Jukosu w trybunale haskim. W lipcu 2014 r. uznał on, że trzy firmy: Hulley Enterprises, Yukos Universal i Veteran Petroleum, powinny otrzymać około 50 mld dol. rekompensaty z tytułu Karty Energetycznej, która broni praw inwestorów. Rosjanie twierdzą, że nie ratyfikowali dotąd Karty, więc wyrok ich nie dotyczy. Do obrony wynajęli oni uznaną kancelarię White & Case.
Ponadto Rosjanie przedstawili kolejny zarzut dotyczący tego czy Sąd Dystryktu Kolumbii jest władny do wydawania decyzji w tej sprawie. Zdaniem prawników sąd zgodzi się na rozpatrzenie sprawy a Rosja ma szanse na wygraną.