EnergetykaGaz.

Fedorska: Do kogo należy OPAL?

Nord Stream i jego niemiecka odnoga, OPAL. Grafika: BiznesAlert.pl

Nord Stream i jego niemiecka odnoga, OPAL. Grafika: BiznesAlert.pl

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przyznał rację rządom Polski, Litwy i Łotwy: decyzja Komisji Europejskiej z października 2016 roku była sprzeczna z celem solidarności energetycznej w Unii Europejskiej. Kością niezgody jest rurociąg OPAL (Ostsee-Pipeline-Anbindungsleitung). Instalacja ciągnie się 473 km wzdłuż granicy polsko-niemieckiej. Zaczyna się na północy niedaleko Greifswaldu, gdzie Nord Stream dochodzi do lądu, a kończy się na niemiecko-czeskiej granicy w miejscowości Brandov – pisze Aleksandra Fedorska, współpracowniczka BiznesAlert.pl.

Spór o gazociąg OPAL

Opal jest jedną z dwóch najważniejszych odnóg systemu gazociągowego w Europie, które łączą Nord Stream z głównymi trasami dystrybucji surowca. Poza Opalem, który geograficznie skierowany jest na Europę środkową i wschodnią, gazociąg NEL (Nordeuropäische Erdgasleitung) łączy Nord Stream w kierunku zachodnim z gazociągami zaopatrującymi północne Niemcy i Holandię.

Właścicielami rurociągu OPAL są dwie firmy. W&G Transport Holding GMBH posiada 80 procent, a Lubmin-Brandov-Gastransport GmbH – 20 procent.

W&G Transport Holding GMBH znana jest także pod nazwą WIGA Transport Beteiligungs-GmbH & Co. KG (WIGA). Firma została zarejestrowana 3 stycznia 2013 roku przez dyrektorów Marca Petera Muffa i Mathiasa Wolkewitza, mając wkład kapitałowy w wysokości 25 000 euro. Rok później zmieniona została umowa i w skład W&G Transport Holding GMBH weszła W&G Beteiligungs-GMBH & CO. KG. Spółka była w tym momencie właścicielem firmy Wingas, która jest jedną z najważniejszych firm handlujących gazem ziemnym w Niemczech, a pośrednio firmą córką Gazpromu. Od tej chwili dochody W&G Transport Holding GMBH zaczęły wzrastać i wyniosły w 2014 roku wyniosły 98 milionów euro. Mimo dobrych wyników, dyrektorzy Marc Peter Muff i Mathias Wolkewitz w listopadzie 2014 roku opuścili firmę. Ich funkcję przejął Torsten Murin, który jest obecnie szefem rosyjskiego oddziału firmy Wintershall w Moskwie. Pod kierownictwem Murina, W&G Transport Holding GMBH odniosła swój największy sukces finansowy, zarabiając 235,2 miliona euro w 2016 roku. We wrześniu 2017 roku kierownictwo objęła Anna Eriamkina.

Czterdziestoletnia Erimkina jest absolwentką moskiewskiej uczelni stosunków międzynarodowych i wcześnie związała się z Wintershall Joint Ventures oraz PAO Gazprom. Drugim dyrektorem jest Gennady Ryndin, który także ukończył moskiewską uczelnię stosunków międzynarodowych oraz obronił dyplom MBA w Antwerpii. Gennady Ryndin jest jednocześnie wicedyrektorem ds. finansów i gospodarki w Gazprom Export. Od stycznia 2018 roku W&G Transport Holding GMBH jest także właścicielem rurociągu NEL. Do holdingu należy firma GASCADE, która wywodzi się z Wingazu i kontroluje energetyczną sieć przesyłową o długości 2400 kilometrów, w tym rurociągi MIDAL, JAGAL, STEGAL oraz powstający obecnie EUGAL.

Lubmin-Brandov-Gastransport GmbH (siedziba w Essen), jest związana z niemieckim koncernem energetycznym E ON AG. Zyski firmy spadają od czterech lat. W 2018 roku zarobiła ona 32 miliony euro. Dokładne dane i sytuacja finansowa Lubmin-Brandov-Gastransport GmbH publikowane są w ramach koncernu E ON AG. Dyrektorem firmy jest Oliver Giese, absolwent uczelni RWTH Aachen. Giese pracuje jednocześnie jako kierownik infrastruktury w firmie Uniper, do której należy E ON.

Niemiecki regulator: Gazprom musi zmniejszyć przesył gazu przez OPAL


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X