Budownictwo jest cykliczne | Ustawa łupkowa do końca roku | Mały trójpak do końca miesiąca

16 maja 2013, 09:13 Alert

Codzienny przegląd mediów Biznes Alert

Budownictwo to biznes cykliczny

(www.wnp.pl)

Budownictwo to biznes cykliczny, dlatego w krajach rozwiniętych większość firm budowlanych zdecydowała się na zdywersyfikowanie działalności na inne branże – wskazał Dariusz Blocher, prezes Budimeksu, podczas V Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Podkreślił, że Budimex w rekordowym pod względem nakładów na drogi 2011 r. aż 42 proc. przychodów miał z kontraktów realizowanych dla GDDKiA. Tymczasem już w 2012 r. spółka nie podpisała żadnej znaczącej umowy z Dyrekcją.

Minister środowiska: ustawa łupkowa do końca roku

(Newseria.pl)

Według ministra środowiska, projekt ustawy dotyczącej wydobycia gazu łupkowego w Polsce powinien być przyjęty przez rząd do końca czerwca. Zdaniem Marcina Korolca, ustawa wejdzie w życie do końca roku. Nowe przepisy mają dotyczyć zarówno prawa podatkowego, jak i geologicznego.

Więcej pieniędzy na inwestycje kolejowe

(www.wnp.pl)

Podstawowym źródłem finansowania inwestycji infrastrukturalnych w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 będą nadal środki unijne. Zmieni się jednak struktura ich wykorzystania, a korekcie ulegną zasady finansowania – mówiono ostatniego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Prawdopodobnie pula dostępnych środków unijnych na inwestycje kolejowe wzrośnie o 4 proc., a na drogi – zmniejszy się o 6 proc., w porównaniu do obecnej perspektywy finansowej.

Jerzy Buzek: ujednolicenie rynku energii zmniejszy różnice w wysokości opłat za energię w krajach UE

(Newseria.pl)

Zdaniem Jerzego Buzka, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego – nowi członkowie UE w zakresie energii nie mogą być traktowani jak państwa starej Unii. Wymagane przez Brukselę większe wykorzystanie energii odnawialnej jest dla tych państw dużo większym problemem. Aby zwrócić uwagę reszty krajów UE na sytuację sektora energii jedenastu krajów, które weszły do Unii później niż państwa zachodnie, trzy lata temu powstała inicjatywa Central Europe Energy Partners. Organizacja dąży m.in. do stworzenia jednolitego, otwartego rynku energii w UE.

Norweski LOT?

(www.prtl.pl)

W mediach ukazały się informacje, że tanie, a w zasadzie hybrydowe linie, Norwegian zainteresowane są przejęciem LOT-u. W jednej z nich postawiono wręcz tezę, że sprawa jest juz przesądzona, a szybka zmiana ustawy o PLL LOT i usunięcie zapisu o zakazie sprzedaży przez Skarb Państwa pakietu kontrolnego w spółce jest właśnie związana z chęcią pozyskania norweskiego inwestora.

MSP może wstrzymać prywatyzację Energi do uchwalenia ustawy o OZE

(Newseria.pl)

Skarb Państwa rozważa wstrzymanie prywatyzacji Energi do czasu uchwalenia ustawy o OZE. Ministerstwo chce ocenić, jaki wpływ na sprzedaż spółki może mieć niepewność inwestorów, co do przyszłych przepisów. By zwiększyć atrakcyjność Energi, MSP zastanawia się też nad wniesieniem do niej dodatkowych aktywów. Po debiucie giełdowym resort rozważy poszukiwanie inwestora strategicznego.

Alpine znów schodzi z tej samej budowy

(www.gddkia.gov.pl)

Alpine Bau – wykonawca mostu w Mszanie na autostradzie A1, blisko granicy z Czechami, po raz kolejny przestaje realizować tę samą inwestycję. Alpine nie realizuje też własnych deklaracji z z lipca 2012 r. o wykonaniu programu naprawczego. Inwestycja, która jest wykonana już w 95 proc., zostanie dokończona do końca br. Przez Alpine lub dotychczasowych podwykonawców tej firmy.

Nie cieszmy się z taniej ropy

(Rzeczpospolita)

Tak przynajmniej radzi Danuta Walewska z Rzeczpospolitej. Jej zdaniem spadek cen czarnego surowca wynika ze spowolnienia gospodarczego, które zdecydowanie powinno niepokoić Europejczyków. Reakcja Europejskiego Banku Centralnego to drukowanie eurowaluty. Zdaniem Walewskiej obniżanie kursu euro może pomóc na krótką metę ale nie usunie problemów strukturalnych.

Dwie jezdnie na A4 między Brzeskiem a Wierzchosławicami

(www.gddkia.gov.pl)

Pierwsi kierowcy pojechali drugą jezdnią A4, między Brzeskiem a Wierzchosławicami 15 maja. Przed otwarciem policja sprawdziła trasę w zakresie oznakowania i bezpieczeństwa ruchu. Puszczenie ruchu nie oznacza całkowitego zakończenia robót na tym odcinku. Prowadzone będą jeszcze prace na MOP-ach (miejscach obsługi podróżnych), przejściach dla zwierząt, na drogach serwisowych, wykonywane też będą ogrodzenia.

Mały trójpak za miesiąc, duży do końca roku

(Rzeczpospolita)

Szef parlamentarnego zespołu ds. energetyki Andrzej Czerwiński przekonuje, że te terminy są realne. Branża OZE oczekuje stabilności, a taką da właśnie nowe prawo regulujące sektor. Inwestorzy muszą ocenić perspektywy zysku a bez prawa nie będą w stanie tego zrobić.

Zachodnia obwodnica stolicy Wielkopolski bliżej końca

(www.gddkia.gov.pl)

Ruszyła budowa ostatniego odcinka Zachodniej Obwodnicy Poznania od Rokietnicy do Swadzimia. 14 miesięcy i ponad 107 mln zł to  kwota za jaką zostanie zrealizowany ten ponad 5-km odcinek. Jego wykonawcą jest Skanska SA. Obecnie na budowie pracuje ponad 200 osób oraz ponad 60 jednostek sprzętu drogowego.