Pękła łupkowa bańka | Nieprawidłowości przy przetargach | Rozbudowa Opola nieopłacalna

9 maja 2013, 09:32 Alert

Codzienny przegląd mediów Biznes Alert

Skala nieprawidłowości przetargów budowlanych

(www.uzp.gov.pl)

Urząd Zamówień Publicznych opublikował sprawozdanie o funkcjonowaniu systemu zamówień publicznych w ub.r. UZP przeprowadził badania dotyczące skali rozwiązywania umów na roboty budowlane. 3,28 proc. zamawiających podjęło w ub.r. decyzję o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o roboty budowlane. Jako przyczynę najczęściej wskazywano wstrzymanie realizacji umowy przez wykonawcę.

Pękła łupkowa bańka

(Dziennik Gazeta Prawna)

Przedstawiciele Polskiego Instytutu Geologicznego informują, że gazu łupkowego w Polsce może być dużo mniej, niż liczyli na to optymiści. – Być może produkcja gazu w naszym kraju nigdy nie będzie opłacalna (…) Według naszego pesymistycznego scenariusza mamy 34–76 mld m sześc. gazu z łupków. Te szacunki potwierdzili Amerykanie – ocenia Hubert Kiersnowski, geolog z Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG). Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezes PGNiG twierdzi, że głównym problemem dla przedsiębiorców jest brak odpowiednich uregulowań prawnych ułatwiających działalność. Wczoraj o woli opuszczenia Polski poinformowały Talisman Energy i Marathon Oil. Z informacji „Rz” wynika, że nasz kraj mogą opuścić kolejne firmy.

Kolejne wypłaty dla poszkodowanych przez nierzetelnych wykonawców

(www.gddkia.gov.pl)

Przedsiębiorcy, którym generalni wykonawcy nie zapłacili za wykonaną pracę otrzymali dotychczas blisko 710 mln zł wprost od inwestora – GDDKiA. Na konta przedsiębiorców wpłynęło w ramach określonej Kodeksem Cywilnym tzw. „solidarnej odpowiedzialności” prawie 600 mln zł. Pozostałe pieniądze – 111,6 mln zł – wypłacono na podstawie ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności.

Inwestycja w El. Opole: to co dobre dla Państwa, nie musi być dobre dla spółki

(Rzeczpospolita)

PGE nie wróci do koncepcji rozbudowy elektrowni w Opolu, ponieważ oceniła, że inwestycje w sektor węglowy są nieopłacalne. Zdaniem cytowanych ekspertów rachunek ekonomiczny zwyciężył tutaj z interesem Polski, która potrzebuje nowych mocy przesyłowych. Były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff twierdzi, że spółki takie, jak PGE muszą liczyć pieniądze w dobie kryzysu.

Dreamlinerem do Meksyku, Sri Lanki i Tajlandii

(www.aeronews.pl)

PLL LOT oraz Rainbow Tours podpisały umowę na obsługę rejsów czarterowych z Warszawy – między innymi do Bangkoku czy na Sri Lankę! Przewoźnik podjął strategiczną decyzję o wznowieniu obsługi czarterów w sezonie zimowym. Czarterem będzie można także polecieć do Cancun w Meksyku czy do kubańskiego Varadero.

MG zaproponuje modyfikacje projektu ustawy o OZE

(PAP)

Ministerstwo Gospodarki ma wprowadzić zmiany do ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Chce walczyć z nadpodażą na rynku certyfikatów. MG ma również zlikwidować wsparcie dla instalacji wybudowanych po 2017 roku oraz dużych elektrowni wodnych. Certyfikaty miałyby także trafić na Towarową Giełdę Energii.

Tańszy bagaż w Wizz Air

(www.aeronews.pl)

W Wizz Air potaniał bagaż. Nowe stawki spowodowane są dostosowaniem cen bagażu oraz innych opłat w złotówkach do euro. Różnice nie są wielkie i wahają się od kilku do kilkunastu zł.

Exalo Drilling wykona 5 otworów dla PGNiG

(PAP)

Firma Exalo Drilling zakontraktowała ponad 30 odwiertów dla PGNiG. Póki co wykona ich pięć w ramach budowy magazynu gazu Kosakowo.

Śląskie Forum Drogowe

(edroga.pl/PKD)

W Piekarach Śląskich rozpoczęło się, organizowane przez Polski Kongres Drogowy i Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, Śląskie Forum Drogowe. Konferencja potrwa trzy dni.

Spotkanie władz samorządowych, administracji drogowej oraz firm branży drogowej będzie okazją do dyskusji o planach inwestycji na drogach regionu w perspektywie do 2020 r.

Jeżdżą wszystkie 24 tramwaje Bombardiera

(www.rynek-kolejowy.pl)

8 maja w Krakowie nastąpiło oficjalne zakończenie projektu „Zintegrowany transport publiczny w aglomeracji krakowskiej – etap II”. W jego ramach MPK SA w Krakowie m.in. kupiło 24 tramwaje Bombardiera. Ostatnie egzemplarze właśnie przekazano do eksploatacji.