Ukraina sama zdecyduje o swoim GTS | Co dalej z Visaginas

29 maja 2013, 13:18 Alert

Fule do Euronest: Ukraina sama zdecyduje o swoim GTS

Podczas sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest Komisarz do spraw rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Stefan Fule ocenił, że Ukraina zdecyduje samodzielnie o tym z kim oraz w jaki sposób zmodernizuje swój system przesyłu gazu (GTS). W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele państw Partnerstwa Wschodniego – Ukraińcy, Mołdawianie, Gruzini, Ormianie i Azerowie. Fule odpowiedział na pytanie z Sali o rozmowy prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w toku których według Kommiersant-Ukraine miały zapaść decyzje odnośnie przekazania kontroli nad GTS-em Rosjanom.

Estoński prezydent zaniepokojony niepewnością wokół Visaginas

Prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves uważa, że referendum w którym Litwini opowiedzieli się przeciwko budowie elektrowni Visaginas stawia projekt pod znakiem zapytania. Tymczasem zdaniem Ilvesa Europa, a szczególnie kraje bałtyckie potrzebują nowego źródła energii elektrycznej. Według niego w staraniach o nie powinny połączyć siłę Litwa, Łotwa, Estonia, Polska oraz kraje skandynawskie.

GDF Suez przyłącza się do Nabucco-West

Francuzi z GDF Suez odkupili udziały austriackiego OMV w projekcie Nabucco-West. Do końca czerwca konsorcjum Szach Deniz zarządzające azerskimi złożami o tej samej nazwie zdecyduje o wyborze projektu służącego w przyszłości do eksportu tamtejszego surowca na rynek europejski. W walce o dostęp do azerskiego gazu z Nabucco-West rywalizuje projekt Gazociągu Transadriatyckiego (TAP). Szanse tego pierwszego rosną po dołączeniu do konsorcjum GDF Suez.

Rosnieft przejmuje Iterę

Rosnieft posiada obecnie 51 procent udziałów Itery – rosyjskiej firmy handlującej gazem. Gigant naftowy planuje jednak dokupić pozostałe udziały będące w posiadaniu byłego mistrza kolarskiego Igora Makarowa, by przejąć całkowitą kontrolę nad spółką. Umowa warta około 3 miliardów dolarów ma zostać podpisana w przeciągu dwóch miesięcy. W latach 90-tych Itera pośredniczyła w handlu gazem między Ukrainą a Turkmenistanem. Jej kupno wpisuje się w szerszą strategię Rosnieftu pragnącego zamanifestować swoją obecność w rosyjskim sektorze gazowym.

Gazprom chce przejąć DEPA

W ramach programu prywatyzacyjnego Grecji, operator tamtejszego GTS-u DEPA został wystawiony na sprzedaż. Do przetargu przystąpił Gazprom, który zdaniem ekspertów zwycięstwo ma już w kieszeni. Rosjanie przedstawili najbardziej atrakcyjną ofertę. Chcą zapłacić za greckiego operatora 900 milionów euro. Druga oferta w kolejności opiewa na zaledwie 550 milionów. Przejęcie kontroli nad DEPA zwiększy wpływy Rosjan w greckim sektorze gazowym.