Alians małych reaktorów jądrowych z udziałem Polski wzywa Komisję do działania

29 marca 2023, 14:00 Alert

Ministrowie odpowiedzialni za energetykę w Polsce i kilku innych krajach europejskich apeluje do Komisji Europejskiej o poparcie technologii małych reaktorów jądrowych.

Siedziba Komisji Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons

Szefowie resortów odpowiedzialnych za energetykę z Bułgarii, Czech, Chorwacji, Finlandii, Francji, Polski, Rumunii, Słowacji i Słowenii zwrócili się do Komisji Europejskiej o wsparcie technologii małych reaktorów, która mogłaby zastępować elektrownie na paliwa kopalne oraz uzupełniać duże elektrownie jądrowe i energetykę odnawialną.

– Technologie SMR mogą być także odpowiedzią na potrzebę rozwoju nowych technologii kogeneracji w obszarach miejskich, odsalania wody morskiej albo produkcji wodoru bez emisji dwutlenku węgla – czytamy w liście ministrów do Komisji.

– Energetyka jądrowa przyczyni się do dekarbonizacji miksu energetycznego i realizacji ambitnych celów klimatycznych oraz ważnego celu utrzymania konkurencyjności gospodarczej – czytamy dalej.

Autorzy listu uważają, że Europa nie może ciągnąć się za peletonem innych graczy międzynarodowych inwestujących w SMR, aby nie ominęły jej owoce rozwoju, komercjalizacji i budowy SMR. Przypominają, że energetyka jądrowa została włączona do taksonomii unijnej, przez co może liczyć na finansowanie. – SMR przyciągną nowych klientów i inwestorów z przemysłu energochłonnego – czytamy.

Ministrowie odwołują się do deklaracji Komisji Europejskiej o woli zwołania konferencji w Brukseli poświęconej małym reaktorom jądrowym.

Polskie firmy także interesują się SMR. PKN Orlen ma przedstawić plan budowy kilkudziesięciu reaktorów tego typu w technologii BWRX-300 od GE Hitachi we współpracy z Synthosem. KGHM mówi o kilku lokalizacjach na Dolny, Śląsku w technologii VOYGR od NuScale.

Wojciech Jakóbik