Altmaier uspokaja: Bezpieczeństwo dostaw w Niemczech nie było zagrożone

4 lipca 2019, 11:30 Alert
Peter Altmaier
Niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmaier. Źródło: Wikipedia

Niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Energii (BMWi – red.) odniosło się do wiadomości medialnych o poważnych wahaniach systemu, które mogły zagrozić blackoutem. – Głównym zadaniem rządu federalnego jest zapewnienie bezpiecznych dostaw energii w ramach dalszej realizacji transformacji energetycznej (Energiewende – red.). Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii stale monitoruje bezpieczeństwo zasilania w celu zidentyfikowania problemów na wczesnym etapie i precyzyjnego przeciwdziałania im w razie potrzeby – czytamy w komunikacie.

– Raport z monitorowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej jest kluczowym instrumentem zapewniającym bezpieczne zasilanie w przyszłości. Bezpieczeństwo dostaw w Niemczech pozostaje bardzo wysokie według standardów międzynarodowych. Również w przyszłości i równolegle z wycofywaniem produkcji energii z węgla będziemy wielokrotnie badać wpływ na bezpieczeństwo dostaw. Ten regularny monitoring jest ważnym elementem dalszego wdrażania transformacji energetycznej – powiedział minister gospodarki i energii Peter Altmaier

– Istotnym elementem raportu monitorującego Ministerstwa Gospodarki i Energii jest raport ekspercki, który szczegółowo analizuje rozwój rynku energii elektrycznej i dostępnych elektrowni w ciągu najbliższych kilku lat do 2030 roku. Wynika z niego, że odbiorcy energii elektrycznej w Niemczech mogą zawsze być bezpiecznie dostarczani pod względem podaży i popytu – czytamy w komunikacie.

Powolna ekspansja nowych linii energetycznych była „rosnącym ryzykiem dla bezpieczeństwa dostaw”, o czym poinformowała wcześniej „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, powołując się na raport tego organu do Komitetu Budżetowego Bundestagu. Problemy w sieci energetycznej miały się pogłębiać. Powodem jest to, że rozbudowa sieci nie nadąża za rozwojem wytwarzania energii wiatrowej i słonecznej. Pomimo różnych środków przyspieszających ze strony rządu, istnieje ryzyko, że „nie uda się dogonić rozbudowy sieci przesyłowych i jednocześnie sprostać dalszym wymaganiom rozbudowy sieci ze względu na niekontrolowaną ekspansję systemów energii odnawialnej”.

BMWi/Reuters/Michał Perzyński

AKTUALIZACJA: 5 lipca 2019 r., godz. 10:45; dodano Reutersa

Wahania systemu energetycznego w Niemczech. Nie wiadomo, czy groził im blackout