Amerykanie będą serwisować odwierty Gazpromu na Syberii

11 września 2015, 08:09 Alert

(Oilcapital.ru/Piotr Stępiński)

Jak wynika z materiałów Gazpromu, spółka serwisowa Halliburton International wygrała przetarg na świadczenie usług w zakresie konserwacji i odwiertów podczas eksploatacji operacyjnych studni gazowych na obszarze pól naftowo- gazowych Czajandinskoje w Jakucji. Oferta opiewała na 4 mld rubli.

Początkowa wartość wspomnianych usług miała wynosić 5,681 mld rubli. Jak wcześniej informowano w protokole zamawiającego, że w przetargu wzięli udział Halliburton International, Baker Hughes, Smith Siberian Services, Schlumberger Wostok oraz Gazprom Burienie.

Halliburton International świadczy usługi serwisowe w ciągu całego okresu eksploatacji złoża: lokalizuje oraz modeluje złoża węglowodorów a także wykonuje oceny parametrów pokładów, buduje, wykonuje odwierty oraz optymalizuje wydobycie. Z usług spółki korzystają w szczególności Gazprom, Gazprom Nieft, Łukoil, Rosnieft, Exxon Mobil, Shell, Total.

Ropa ze złoża Czajandinskoje po rozpoczęciu przemysłowego wydobycia ma być dostarczana poprzez ropociąg ESPO. Ponadto wspomniane złoże stanie się jednym z głównych źródeł gazu dla gazociągu Siła Syberii przez który surowiec z centrum wydobycia w Irkucku oraz Jakucku będzie dostarczany na Daleki Wschód Rosji oraz do Chin.

Złoże kondensatu ropy oraz gazu Czajandinskoje jest szacowane na 1,45 bln m3 gazu oraz na 89,7 mln ton płynnych węglowodorów. Ma zapewnić roczne wydobycie do 25 mld m3 gazu oraz co najmniej 1,5 mln ton ropy. Ma się ono rozpocząć pod koniec 2018 roku.