Alert

Amerykanie głosują za zaostrzeniem ograniczeń wobec Huawei i ZTE

Logo Huawei. Fot. Flickr/Huawei

Logo Huawei. Fot. Flickr/Huawei

W czwartek Senat USA jednogłośnie zatwierdził przepisy uniemożliwiające firmom takim jak Huawei i ZTE otrzymywanie nowych licencji na sprzęt od amerykańskich organów nadzoru.

W zeszłym tygodniu Izba Reprezentantów USA zatwierdziła ustawę o urządzeniach bezpieczeństwa, która ma ograniczyć interesy Chińczyków na rynku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie dokument czeka na podpis prezydenta Joe Bidena.

– Chińskie przedsiębiorstwa państwowe, takie jak Huawei i ZTE, są znane jako zagrożenia bezpieczeństwa narodowego i nie mogą istnieć w naszej sieci telekomunikacyjnej – powiedział senator Marco Rubio.

Ustawa zabrania Federalnej Komisji Łączności(FCC) wydawania nowych licencji na urządzenia firmom znajdującym się na specjalnej liście. W marcu FCC wskazała pięć chińskich firm, które zagrażają bezpieczeństwu narodowemu.

Wskazane firmy to giganci, tacy jak Huawei i ZTE, a także Hytera Communications Corp, Hangzhou Hikvision Digital Technology Co i Zhejiang Dahua Technology Co.

W czerwcu FCC jednogłośnie przegłosowała plany wprowadzenia zakazu, co spotkało się z negatywną reakcją Pekinu.

– Stany Zjednoczone nadal nadużywają władzy, aby bezpodstawnie gnębić chińskie firmy – powiedział wówczas Zhao Lijian, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Chin. Zgodnie z przepisami, które uzyskały pierwszą aprobatę w czerwcu, FCC może również cofnąć wcześniejsze zezwolenia na sprzęt.

– Pomoże to zapobiec wprowadzaniu niezabezpieczonego sprzętu firm takich jak Huawei i ZTE do amerykańskich sieci telekomunikacyjnych” – powiedział Komisarz FCC Brendan Carr.

We wtorek Federalna Komisja Łączności głosowała za cofnięciem zezwolenia amerykańskiej filii China Telecom. Powodem były również obawy o bezpieczeństwo narodowe.

Reuters/Jędrzej Stachura

Stachura: Huawei się nie patyczkuje i… cenzuruje? (FELIETON)


Powiązane artykuły

Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...

50 lat relacji UE–Chiny. Jubileusz w atmosferze napięć

Unia Europejska wyklucza chińskie firmy z przetargów na sprzęt medyczny o wartości 5 mld euro. To odpowiedź na bariery rynkowe...

Chiński chatbot DeepSeek zniknie z Europy? Niemcy podnoszą alarm

Popularna aplikacja AI DeepSeek, opracowana w Chinach, może zniknąć ze sklepów Google Play i App Store. Wszystko z powodu zarzutów...

Udostępnij:

Facebook X X X