EnergetykaGospodarka

Amerykańskie cła na import stali zagrażają systemowi energetycznemu

fot. Wiktor Dabkowski, flickr.com/bankenverband (CC BY-ND 2.0)

– Jeśli europejska stal zniknie, to samo stanie się z europejską motoryzacją, europejskim bezpieczeństwem i obroną, infrastrukturą energetyczną, transportem i innymi – powiedział Henrik Adam, prezes Euroferu, w odpowiedzi na decyzję USA o nałożeniu od dziś ceł sięgających do 25 procent na import stali i aluminium.

Adam stwierdził, że kontrola Europy nad jej łańcuchami dostaw w tych strategicznych sektorach jest zagrożona.

Produkcja stali jest energochłonna, a firmy energetyczne wykorzystują ją do wytwarzania i transportu swoich produktów, od turbin wiatrowych po rurociągi naftowe i gazowe.

Nasycony rynek

Powszechne środki ochronne USA w połączeniu z rekordowymi poziomami nadwyżki mocy produkcyjnych na świecie stwarzają ryzyko, że „już nasycony” rynek UE zostanie zalany tanią stalą pierwotnie przeznaczoną na rynek amerykański, co podważy lokalną produkcję – powiedział Adam.

– Nasi producenci już teraz muszą mierzyć się z najwyższymi cenami energii, mając jednocześnie największe ambicje klimatyczne – dodał.

Komisja Europejska stwierdziła , że ​​sektor stalowy UE potrzebuje pomocy, aby sprostać wyzwaniom związanym z dekarbonizacją, przy jednoczesnym zwiększeniu swojej globalnej konkurencyjności i utrzymaniu produkcji w Europie.

Montel News / Mateusz Gibała

Polska wchodzi w ostatnią fazę modernizacji i rozbudowy schronów


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...
Giełda. Fot. Freepik

Historyczne rekordy indeksów giełdowych

Globalne indeksy akcji biją historyczne rekordy — od Wall Street po Warszawę. Jednocześnie na horyzoncie znów widać widmo wojny handlowej,...
Zdjęcie ilustracyjne, Foto: clientearth

Polacy chcą większych wydatków na ochronę przed zmianami klimatu

70 procent Polek i Polaków oczekuje od rządu większych nakładów na bezpieczeństwo klimatyczne – wynika z raportu przygotowanego przez zespół...

Udostępnij:

Facebook X X X