AlertAtomEnergetyka

PAA analizuje wnioski o ocenę technologii małego atomu Orlenu i KGHM

Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) prowadzi analizę wniosków o ocenę technologii SMR (małych modułowych reaktorów jądrowych) złożonych przez KGHM i Orlen w lipcu 2022 roku. Na decyzję najprawdopodobniej trzeba będzie jednak poczekać.

Państwowa Agencja Atomistyki analizuje wnioski o ocenę technologii małego atomu, przedłożone przez KGHM i PKN Orlen. Oba podmioty złożyły stosowne dokumenty ósmego lipca 2022 roku.

– Jest jeszcze za wcześnie na konkluzje – informuje agencja. Na decyzję trzeba będzie poczekać, gdyż prezes PAA ma nią sześć miesięcy, a w wyjątkowych przypadkach ten czas może się wydłużyć do dziewięciu miesięcy.

– Obecnie w Państwowej Agencji Atomistyki trwa szczegółowa analiza przedstawionej dokumentacji. Na tym etapie prac nie jest możliwe sformułowanie konkretnych wniosków, które będą uwzględnione w opinii Prezesa PAA. Zgodnie z prawem (ustawa – prawo atomowe), prezes PAA wydaje opinie w tego typu sprawach w ciągu sześciu miesięcy, a jeżeli sytuacja jest szczególnie skomplikowana, termin ten może ulec wydłużeniu do dziewięciu miesięcy. Termin na rozpatrzenie ww. wniosków biegnie od dnia złożenia kompletnego wniosku – informuje PAA w odpowiedzi na pytania Polskiej Agencji Prasowej (PAP).

KGHM rozpoczął swoją drogę ku SMR na początku 2022 roku, kiedy to podpisał umowę z amerykańskim NuScale. Według jej zapisów, pierwsza elektrownia zostanie uruchomiona do 2029 roku. Z kolei PKN Orlen w styczniu 2023 roku zapowiedział, że na wiosnę przedstawi lokalizację małego atomu.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Mały atom dla Polski robi krok naprzód w Rumunii


Powiązane artykuły

Emisje CO2 w Niemczech wzrosną

Unia Europejska przygotowuje się do wprowadzenia nowego systemu handlu emisjami (ETS2), który od 1 stycznia 2027 roku zastąpi obecny niemiecki...

Cios w małych lokalnych dostawców energii w Niemczech

Niemiecka Federalna Agencja Sieci (Bundesnetzagentur) przedstawiła nowe plany dotyczące regulacji rynku energii, które budzą obawy wśród miejskich przedsiębiorstw użyteczności publicznej...
Aktywiści pod platformą. Fot. Greenpeace

Greenpeace uderza w Norwegię. “To hipokryci”

Organizacja Greenpeace zarzuca Norwegii hipokryzję, wskazując, że kraj finansuje zieloną transformację z zysków z paliw kopalnych. Aktywiści twierdzą, że eksport...

Udostępnij:

Facebook X X X