Duda: Polska na pewno nie będzie neutralna klimatycznie szybciej niż Unia Europejska

22 kwietnia 2021, 13:30 Alert
Zanieczyszczenia, emisje, dym
Emisje. Fot. Wikimedia Commons

Prezydent Polski Andrzej Duda ocenił, że nie odważy się zadeklarować kiedy Polska będzie neutralna klimatycznie na szczycie klimatycznym Climate Leaders Summit. – Na pewno dziś nie powiedziałbym, że osiągniemy neutralność klimatyczną szybciej niż Unia Europejska – podsumował.

– Nastąpił wzrost wytwarzania energii ze słońca do 1300 MW, czyli wzrost o 176 procent w stosunku do grudnia 2018 roku. W 2019 roku byliśmy na piątym miejscu pod względem przyrostu mocy fotowoltaiki w Europie. Na koniec 2019 roku w Polsce funkcjonowało 155 tysięcy mikroinstalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy jednego GW – wyliczał prezydent RP Andrzej Duda na spotkaniu z dziennikarzami.

– Chcemy do 2030 roku osiągnąć poziom ponad 30 procent energii ze źródeł odnawialnych, czyli trzy razy tyle ile jest dzisiaj – zdradził prezydent. – Przy uwzględnieniu naszych realiów wyjściowych jest według mnie założeniem bardzo ambitnym.

– Nie ma wspólnego stanowiska krajów Trójmorza na konferencję klimatyczną. Jest efekt moich rozmów z głowami jego państw, z których większość powiedziała, że mogę wypowiedzieć się w ich mieniu. Chodzi o to, aby zasada sprawiedliwej transformacji była przestrzegana, a transformacja została przeprowadzona tak, aby zostały zabezpieczone miejsca pracy – powiedział.

– Jesteśmy na etapie porozumienia gospodarczego ze Stanami Zjednoczonymi przy wykorzystaniu energii nuklearnej. Chcemy to zrealizować, a w międzyczasie chcemy w jak największym stopniu obniżać emisję poprzez przechodzenie z wytwarzania z węgla na gaz i temu między innymi służą inwestycje na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw gazu, terminal LNG w Świnoujściu, który jest rozbudowywany do 7,5 mld m sześc. rocznie i planowany kolejny terminal w Trójmieście, a także nitka gazowa z szelfu norweskiego Baltic Pipe – wyliczał prezydent.

– Zmiana zasilania Elektrowni Ostrołęka z węgla na gaz jest rozwiązaniem idącym w tym kierunku. Modernizujemy Elektrownię Dolna Odra. Chcemy obniżać emisję w sposób, który jest dla nas dostępny – podsumował.

– Jesteśmy częścią Unii i zawarliśmy na jej poziomie porozumienia. Będziemy robić wszystko, aby je zrealizować – zapewnił prezydent. – Miejmy świadomość, że to są ogromne koszty. Jeśli Fundusz Odbudowy zasili te wysiłki środkami finansowymi, będziemy się starać realizować te cele jak najszybciej.

– Pierwszorzędnym celem jest uzyskanie równowagi emisyjnej – zastrzegł.

Odpowiedział także na pytanie o to, czy Polska zadeklaruje kiedy będzie neutralna klimatycznie na szczycie przywódców 22 i 23 kwietnia. – Ja bym się nie odważył (tego określić – przyp. red.). 70 procent naszej energii elektrycznej powstaje z węgla. Na pewno dziś nie powiedziałbym, że osiągniemy neutralność klimatyczną szybciej niż Unia Europejska.

– Nie jestem zainteresowany tym, aby wszędzie w Polsce stały wiatraki. Nie uważam ich za najbardziej szczęśliwy i uroczy element krajobrazu – dodał prezydent. Jego zdaniem mniej kontrowersyjna jest morska energetyka wiatrowa.

– Nasz rząd zrobił w sprawie energetyki jądrowej znacznie więcej niż poprzednicy – dodał prezydent. – Mamy poważne porozumienia na poziomie politycznym, które pozwalają je przełożyć na szczebel biznesowy, tworzenie konkretnego podmiotu wspólnego, który będzie mógł rozpocząć proces inwestycji.

Opracował Wojciech Jakóbik

Prezydent RP chce mówić na szczycie klimatycznym o Trójmorzu, węglu, gazie i atomie