Prezydent Polski mówi o duecie atomu i OZE na rzecz klimatu na COP28

1 grudnia 2023, 13:30 Atom

Polski prezydent mówił na szczycie klimatycznym o współpracy energetyki odnawialnej i jądrowej na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w energetyce polskiej.

Andrzej Duda na COP28. Fot. Kancelaria Prezydenta.
Andrzej Duda na COP28. Fot. Kancelaria Prezydenta.

– Zmiany klimatu to uniwersalne wyzwanie i dlatego cała społeczność międzynarodowa powinna mu stawić czoła w solidarności, rozsądnie i zgodzie z wartościami rozwoju zrównoważonego – mówił prezydent Polski Andrzej Duda na szczycie klimatycznym COP28 w Dubaju.

Za mało uwagi jest poświęcone ludzkiemu wymiarowi zmian klimatu. Będę stale powtarzał, że człowiek i jego potrzeby powinny być w centrum transformacji – powiedział Andrzej Duda. – Bezpieczeństwo i rozwój powinny być w centrum ochrony klimatu – dodał.

Przypomniał o wytycznych odnośnie do polityki klimatycznej ze szczytu klimatycznego w Katowicach. – Ludzie nie mogą ponosić dodatkowych obciążeń ochrony klimatu. Aby transformacja była sprawiedliwa, nie może obniżać ich jakości życia – powiedział prezydent RP.

– Rozwijamy farmy wiatrowe. W zakresie inwestycji Polska była trzecia w Unii Europejskiej. Podejmujemy działania na rzecz budowy sektora energetyki jądrowej – powiedział Andrzej Duda, przypominając o tym, że w ten sposób spadnie emisja gazów cieplarnianych w Polsce.

Prezydent Polski podkreślił wagę bioróżnorodności. – Natura może nam pomóc, jeśli my jej pomożemy – zapewnił.

– Współpracujmy, uczmy się z naszych doświadczeń, przedstawiajmy rozwiązanie. Kreśląc ambitne cele pamiętajmy o godności zwykłego człowieka – powiedział Andrzej Duda.

Obrady COP28 ruszyły 30 listopada i potrwają niespełna tydzień.

Opracował Wojciech Jakóbik

Duda: Polska chce chronić klimat sprawiedliwie. Dobrze, że atom nie powstał za komuny