EnergetykaWęgiel. energetyka węglowaWszystko

Antoniszyn-Kik: Więcej węgla na Zachód

Ostanie decyzje niemieckiego rządu o ograniczeniu wsparcia dla energetyki odnawialnej mogą być szansa dla polskiego węgla, ale i zagrożeniem dla energetyki – pisze “Rzeczpospolita”.
Jak czytamy w dzienniku, niemiecki rząd decydując o ograniczaniu wsparcia dla energetyki odnawialnej jednocześnie daje szansę na zwiększenie produkcji energii z węgla, a to oznacza dla naszych kopalń możliwość wzrostu eksportu tego paliwa.

Według prezentowanych przez “Rz” danych w ubiegłym roku do Niemiec trafiło około 30 proc. eksportu polskiego węgla, czyli 3,3 mln ton.

Jednocześnie dziennik przypomina wypowiedź wiceminister gospodarki Ilony Antoniszyn-Klik, która w odpowiedzi na interpelację poselską zapowiadała, że w tym roku eksport węgla do naszych zachodnich sąsiadów może osiągnąć poziom ponad 5,3 mln ton, a w 2015 – 7,7 mln ton.
“Rzeczpospolita” podkreśla, że choć wzrost eksportu węgla nie rozwiąże wszystkich problemów pogrążonego w kryzysie polskiego górnictwa węgla kamiennego, to może pomóc w ograniczaniu zalegających na kopalnianych zwałach nadwyżek tego paliwa. Jak mówi cytowany przez dziennik przedstawiciel jednej ze spółek węglowych, duże zapasy nagromadzone przez elektrownie w efekcie ciepłej zimy powodują, że energetyka nie odbiera zakontraktowanego węgla, a tego na zwałach jest już około 7 mln ton. Jednocześnie spółki węglowe skarżą się na spadek cen węgla dla energetyki zawodowej.

Jednak jak zwraca uwagę “Rz”, cześć ekspertów jest zdania, że wzrost zapotrzebowanie na polski węgiel z niemieckich elektrowni może nieść ze sobą zagrożenie dla polskiej energetyki. Jak tłumaczą wzrost produkcji energii w niemieckich elektrowniach węglowych może przyczynić się do spadku cen energii u naszego zachodniego sąsiada, a to z kolei może zaowocować większym eksportem energii elektrycznej do Polski i w konsekwencji spadkiem produkcji w polskich elektrowniach.

W efekcie bilans dla węgla może wyjść na zero, bo wzrost eksportu do Niemiec może oznaczać spadek zakupów z krajowej energetyki.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X