Arabia Saudyjska grozi rekordowym wzrostem cen ropy

30 września 2019, 06:30 Alert
Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons

Według saudyjskiego księcia koronnego Mohammebda bin Salmana światu grozi podwyżka cen ropy do „niezwykle wysokiego poziomu”, jeżeli społeczność międzynarodowa nie powstrzyma Iranu.

– Jeśli świat nie podejmie zdecydowanych działań, możemy się spodziewać dalszej eskalacji zagrażającej interesom globalnym – mówił książę w programie „60 minut” amerykańskiej stacji CBS. Był to komentarz na temat ataku dronów na rafinerie w Arabii Saudyjskiej, o który USA i Arabia oskarżają zgodnie Iran.

Salman zastrzegł, że wolałbym uciec się do pokojowego rozwiązania, bo jego zdaniem konflikt saudyjsko-irański zniszczyłby gospodarkę światową. Iran odrzuca oskarżenia o atak na rafinerie Saudi Aramco i przygotowuje się na ewentualność ataków cybernetycznych i fizycznych.

Minister ropy Iranu Bijan Zanganeh ocenił, że firmy handlujące ropą i zarządzające infrastrukturą naftową muszą zostać postawione w stan alarmowy ze względu na zagrożenie atakiem fizycznym albo cybernetycznym. Oskarżył USA o prowadzenie wojny ekonomicznej przeciwko Iranowi. Mimo to prezydent USA opowiedział się przeciwko rozwiązaniu siłowemu.

Kommiersant/SHANA/Wojciech Jakóbik

 

Jakóbik: Czy będzie interwencja w Iranie?