Gra o tron Arabii Saudyjskiej po morderstwie dziennikarza

20 listopada 2018, 07:00 Alert

Agencja Reuters donosi, że część rodziny królewskiej i dworzan w Arabii Saudyjskiej zamierza zablokować koronację księcia Mohammeda bin Salmana po tym, jak doprowadził do zabójstwa opozycyjnego dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego.

Mohammed bin Salman. Fot.: Kremlin.ru
Mohammed bin Salman. Fot.: Kremlin.ru

Wywiad amerykański przekonuje, że to Salman zlecił zabójstwo krytyka władzy. Mimo to król wyznaczył Mohammeda, zwanego na Zachodzie MBS, na swego następcę. Jego przeciwnicy zamierzają lansować kandydaturę jego młodszego brata Ahmeda bin Abdulaziza po śmierci króla z poparciem części dworu, aparatu bezpieczeństwa i niektórych państw zachodnich.

Książe Ahmed wystąpił publicznie w październiku w Londynie z krytyką polityki Rijadu. W 2017 roku opowiedział się przeciwko namaszczeniu MBS na króla – przekonuje Reuters.

MBS jest zwolennikiem reformy sektora naftowego w Arabii Saudyjskiej polegającej na transformacji energetycznej kraju i zmniejszenia jego zależności od sprzedaży ropy. Zawarł ją w planie Wizja 2030. Opowiada się także za interwencją na rynku ropy z wykorzystaniem porozumienia naftowego, w którym uczestniczą producenci z kartelu OPEC i dwunastu producentów spoza niego, jak Rosja.

Reuters/Wojciech Jakóbik