AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Arktyczny hazard Rosjan przez sankcje

Jamał LNG. Fot. Novatek

Jamał LNG. Fot. Novatek

Rosjanie mają problemy z sztandarowym projektem LNG przez sankcje, więc użyją własnych turbin, które jednak tworzą dodatkowe ryzyko przy pracy w izolowanej Arktyce.

Kommiersant podaje, że kluczowy komponent projektu gazoportu Arctic LNG 2, czyli turbiny zapewniające energię elektryczną, nie mogą dotrzeć na czas z firmy Harbin Guanghan Gas Turbine, więc dostarczy je rosyjski Silowe Maszyny. Analitycy ostrzegają jednak, że jednostki GTE-170 od tej firmy pracują mniej elastycznie i tworzą ryzyko przy pracy w systemach izolowanych jak ten arktyczny terminal LNG realizowany przez Novatek.

Rosjanie chcą wykorzystać nowy model turbiny, której prototyp został przedstawiony zaledwie w 2023 roku. Planują uruchomić źródło energii Arctic LNG 2 w tym roku pomimo sankcji USA wprowadzonych jesienią 2023 roku w odpowiedzi na inwazję na Ukrainie. Uruchomili pierwszy ciąg skraplający na początku 2024 roku, ale nie mogli rozpocząć dostaw. Zamierzają uruchomić drugi w tym roku i trzeci w 2026 roku, by uzyskać 19,8 mln ton produkcji LNG na rok.

Wykorzystanie turbin rosyjskich to kolejna zmiana planów po próbie pozyskania pływającej elektrowni z Turcji oraz budowy lądowej elektrowni z turbinami z Chin. Ta druga opcja została wykluczona przez opóźnienie produkcji turbin chińskich. Jednak według Kommiersanta również Silowe Maszyny mogą dostarczyć pierwsze urządzenia dopiero w 2025 roku.

Ryzyko związane z pracą turbin gazowych o mocy 170 MW w systemie izolowanym potrzebnym w Arktyce odciętej od świata to brak redundacji, dlatego w takich przypadkach często stosowane jest kilka jednostek o mniejszej mocy, które mogą się uzupełniać w razie usterki. Rozwiązanie wybrane teraz przez Rosjan naraża Arctic LNG 2 na przestoje pracy w razie usterek turbiny bez mocy zapasowej.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Rosjanie dławią się LNG przez sankcje zachodnie


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Transporter opancerzony zablokował niemiecką autostradę

W nocy z niedzieli na poniedziałek, 29/30 czerwca, na autostradzie A7 w Szlezwiku-Holsztynie, zepsuł się kołowy transporter opancerzony Fuchs i...

Udostępnij:

Facebook X X X