Novatek zaprasza Chińczyków do Arctic LNG

26 kwietnia 2019, 07:00

Rosyjski Novatek zamierza sprzedać chińskim CNPC i CNOOC po 10 procent udziałów w projekcie gazoportu Arctic LNG. Powinien za nie dostać do 2,1 mld dolarów w gotówce i 600 mln wkładu kapitałowego. Chce sprzedać jeszcze 10 procent akcji, a kupcami mogą zostać japońskie Mitsui i Mitsubishi.

Arctic LNG i Yamal LNG. Grafika: Total
Arctic LNG i Yamal LNG. Grafika: Total

25 kwietnia Novatek podpisał wiążące porozumienie z chińskim CNODC (spółka CNPC) oraz CNOOC o sprzedaży im po 10 procent udziałów projektu. Zakłada on budowę terminalu LNG o docelowej przepustowości 19,8 mln ton rocznie. To transakcja analogiczna do tej, której Novatek dokonał w zeszłym roku z Totalem. Francuzi kupili 10 procent akcji za 1,3 mld dolarów i 600 mln wkładu w marcu zeszłego roku.

Wejście chińskich graczy do Arctic LNG jest niespodzianka rynkową – twierdzi Kommiersant. Jest to jednak sygnał zainteresowania Chin, najbardziej perspektywicznego rynku gazu skroplonego na świecie. Gazeta rosyjska informuje, że firmy chińskie będą kupować arktyczne LNG w kontraktach z klauzulą Free On Board, która pozwoli im sprzedać je dalej według uznania.

Novatek nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji inwestycyjnej o budowie Arctic LNG. Musi jeszcze znaleźć partnera na 10 procent akcji, aby zgodnie z własnym planem zachować 60 procent udziałów. Kommiersant sugeruje japońskie Mitsui i Mitsubishi albo Saudi Aramco, sygnalizujące w przeszłości zainteresowanie nawet 30 procentami akcji.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik