Artwich: Orlen chce połączyć kwestie bezpieczeństwa i transformacji

1 czerwca 2022, 13:15 Chemia

Zawirowania w gospodarce umacniają nas w przekonaniu, że jedyną drogą do bezpieczeństwa i wzrostu jest przyspieszenie transformacji energetycznej. W Orlenie szukamy drogi, która pozwoli połączyć kwestie bezpieczeństwa z zieloną transformacją – powiedział członek zarządu PKN Orlen ds. korporacyjnych Armen Artwich podczas Kongresu Polska Chemia.

Członek zarządu PKN Orlen Armen Artwich na Kongresie Polska Chemia. Fot. BiznesAlert.pl
Członek zarządu PKN Orlen Armen Artwich na Kongresie Polska Chemia. Fot. BiznesAlert.pl

Armen Artwich na Kongresie Polska Chemia

– Konieczność transformacji energetycznej w sektorze oil&gas nie jest wymagane tylko przez regulacje. W naszej strategii określiliśmy trzy filary transformacji: chcemy jak najefektywniej wykorzystywać aktywa, które mamy, i gdzie mamy duże doświadczenie, jak rafinerie, petrochemia i energetyka konwencjonalna. Drugim filarem jest strategiczny rozwój, przede wszystkim petrochemia i nawozy, energetyka nisko- i zeroemisyjna, m.in. offshore i fotowoltaika. Trzeci filar to innowacje i technologie, które trzeba jeszcze rozwinąć. Tu mówimy też o wodorze, SMR i alternatywnych paliwach na potrzeby transportu – powiedział Armen Artwich.

– Agresja Rosji na Ukrainę jest niewątpliwie wstrząsem tektonicznym. Zawirowania w gospodarce umacniają nas w przekonaniu, że jedyną drogą do bezpieczeństwa i wzrostu jest przyspieszenie transformacji energetycznej. Niewątpliwie polityka regulacyjna UE powinna uwzględniać aspekt bezpieczeństwa, ale to już się dzieje. W Orlenie szukamy drogi, która pozwoli połączyć kwestie bezpieczeństwa z zieloną transformacją – mówił członek zarządu PKN Orlen.

Opracował Michał Perzyński