Armia IT Ukrainy włamała się do archiwum Gazpromu

4 lutego 2023, 06:30 Alert

Armia IT Ukrainy twierdzi, że uzyskała dostęp do sześciu tysięcy plików Gazpromu, wśród których znajdują się raporty dotyczące jednego z największych pól gazowych w Rosji.

Haker Komputer

Armia IT Ukrainy to grupa ochotników działających w cyberprzestrzeni. Jej głównym celem jest walka z Rosją m.in. poprzez kradzież danych. Kilka dni temu uzyskała dostęp do archiwum plików o pojemności 1,5 GB należących do rosyjskiego państwowego giganta energetycznego, Gazpromu. – Armia IT Ukrainy uzyskała dostęp do informacji o działalności największego żywiciela budżetu państwa (Rosji – przyp. red.), a tym samym głównego sponsora terroryzmu i inwazji na Ukrainę – piszą hakerzy na swoim kanale Telegram.

Podają, że archiwum zawiera ponad sześć tysięcy plików Gazpromu dotyczących działalności finansowej i gospodarczej Gazpromu. Głównie chodzi o raporty z pola gazowego Koviktinsky. Potwierdzeniem tej informacji ma być zdjęcie jednego z dokumentów – oświadczenia o zachowaniu poufności, którego Gazprom potrzebował do jednej z umów (zdjęcie poniżej).

Źródło: IT Army of Ukraine

W maju 2022 roku grupa hakerska Anonymous również chwaliła się w sieci przechwyceniem danych Gazpromu. Zawierały one między innymi hasła MD5 potrzebne na przykład do podpisów cyfrowych.

CyberNews/Jędrzej Stachura

Hakerzy Anonymous znowu przejmują dane Gazpromu