ARP: W kwietniu kopalnie wydobyły 5,3 mln ton węgla, sprzedały ok. 5,1 mln ton

30 maja 2018, 13:00 Alert
Kopalnia_wieczorek
Kopalnia Wieczorek / fot. WikiMedia Commons

W kwietniu tego roku polskie kopalnie wyprodukowały ok. 5,3 mln ton węgla kamiennego, a wielkość sprzedaży tego surowca wyniosła 5,1 mln ton – wskazują dane Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). W kwietniu ub. roku wielkości wydobycia i sprzedaży były na poziomie 5,5-5,6 mln ton.

Z przedstawionych w środę danych katowickiego oddziału Agencji, który monitoruje rynek węgla i sytuację w górnictwie, wynika, że kwietniowe wydobycie i sprzedaż były zauważalnie niższe od wielkości produkcji węgla w marcu, kiedy kopalnie wydobyły i sprzedały ok. 5,6 mln ton węgla. Wcześniej, w lutym, produkcja wyniosła blisko 5,2 mln ton węgla, a sprzedaż prawie 5,1 mln ton.

Osiągnięte w kwietniu wyniki w zakresie wielkości produkcji były o ponad 300 tys. wyższe niż w grudniu zeszłego roku, kiedy miesięczne wydobycie osiągnęło historyczne minimum, po raz pierwszy spadając nieznacznie poniżej 5 mln ton.

W grudniu ub. roku oraz w styczniu br. wielkość sprzedaży węgla była wyższa od miesięcznej wielkości produkcji tego surowca, co oznacza, że nabywców znalazła wówczas także część węgla z zapasów lub depozytów. Natomiast w lutym, marcu i kwietniu kopalnie sprzedały mniej węgla niż w tym czasie wydobyły.

Stan zapasów węgla na zwałach w końcu kwietnia br. ARP szacuje na ok. 1,8 mln ton – to ok. 200 tys. ton węgla więcej niż miesiąc wcześniej. Oznacza to, iż wydobyty, a niesprzedany w kwietniu węgiel, powiększył zapasy.

W całym ub. roku kopalnie wyprodukowały niespełna 65,5 mln ton węgla, wobec prawie 70,4 mln ton rok wcześniej (spadek o 6,9 proc., czyli prawie 4,9 mln ton). Najniższe miesięczne wydobycie odnotowano w grudniu (poniżej 5 mln ton), a najwyższe (powyżej 5,9 mln ton) – w marcu i październiku 2017.

W końcu kwietnia br. w górnictwie węgla kamiennego pracowało 82,7 tys. osób.

Indeksy cenowe, obrazujące kwietniowe ceny węgla dla krajowej energetyki oraz ciepłownictwa, Agencja ma opublikować za kilka dni. Na międzynarodowym rynku węgla – jak wynika z analizy ARP – w kwietniu nastąpiło odwrócenie trendu z poprzednich dwóch miesięcy – odnotowano ożywienie zarówno w obszarze rynku Pacyfiku jak i Atlantyku, a ceny węgla rosły systematycznie we wszystkich światowych terminalach węglowych, także w europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia).

„Znaczny wzrost cen w Europie, zwłaszcza pod koniec miesiąca, dotyczył zarówno indeksów dziennych, jak i tygodniowych. Na dzień 23 kwietnia indeks dzienny osiągnął najwyższą wartość 83,40 USD za tonę” – czytamy w opracowaniu katowickiego oddziału ARP.

Polska Agencja Prasowa