EnergetykaEnergia elektrycznaWęgiel. energetyka węglowa

Soboń: Transformacja energetyczna odbędzie się w partnerstwie ze stroną społeczną

Artur Soboń. Fot. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Artur Soboń. Fot. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Pełnomocnik rządu do spraw transformacji energetyki i górnictwa oraz wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń wystąpił na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. – Chcemy to robić w partnerstwie z samorządami, związkami zawodowymi, przedsiębiorcami i całą stroną społeczną, bo transformacja dotyka wszystkich i musimy wykorzystać wszystkie instrumenty wsparcia – mówił.

– Przystosowujemy się do sytuacji na rynku, ale ona jest radykalnie zmieniana przez regulacje europejskie. Sposób wprowadzania tych regulacji, Europejskiego Zielonego Ładu i innych, powoduje, że jednostki wytwórcze oparte na węglu są nierentowne – przyznał minister. – Komisja planuje śrubować te normy, więc energetyka węglowa będzie dużo szybciej niekonkurencyjna. To ma skutki dla spółek energetycznych i węglowych.

– Dla spółek energetycznych oznacza to wyższe koszty wytwarzania energii – przyznał minister Soboń. – Mamy też konieczność redukcji wydobycia po stronie spółek górniczych

Energia w Polsce jest droższa. – Energia w Niemczech była droższa tylko przez 813 godzin w 2019 roku. To generuje import, który sięgnął 9 procent. To dodatkowo zmniejsza popyt na węgiel i wymusza przyspieszenie procesów transformacji i budowy takiego systemu energii w Polsce – ocenił Soboń. Dodał także problem zakończenia finansowania energetyki węglowej przez coraz większą ilość instytucji.

– Nie ma innej drogi niż separacja aktywów opartych na węglu od tych, które mogą być finansowane i są potrzebne do budowy stabilnego systemu energetycznego – powiedział gość konferencji. – Przygotowujemy własne, krajowe dokumenty, w tym nową Politykę Energetyczną Polski do 2040 roku o której będziemy rozmawiać ze stroną społeczną.

– Chcemy to robić w partnerstwie z samorządami, związkami zawodowymi, przedsiębiorcami i całą stroną społeczną, bo transformacja dotyka wszystkich i musimy wykorzystać wszystkie instrumenty wsparcia – mówił Artur Soboń. Wymienił w tym kontekście tarczę finansową Polskiego Funduszu Rozwoju i Fundusz Sprawiedliwej Transformacji Unii Europejskiej.

– Dla wszystkich odchodzących z górnictwa będą jednorazowe odprawy i cały system wsparcia z budżetu państwa, który górnicy już znają – zapewnił.

– Dzisiaj spoiwem, które łączy najbardziej całość UE jest polityka klimatyczna. To ostatnia rzecz, która będzie podlegała rewizji. ETS ma wymuszać pewne rozwiązania i to robi – skwitował minister Soboń. – To nie oznacza, że nie powinniśmy walczyć o sprawy dla nas ważne, które mogą się udać jak wpisanie węgla koksującego jako surowca strategicznego Unii Europejskiej.

Opracował Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....

Udostępnij:

Facebook X X X