Soboń: Transformacja energetyczna odbędzie się w partnerstwie ze stroną społeczną

9 września 2020, 12:15 Energetyka

Pełnomocnik rządu do spraw transformacji energetyki i górnictwa oraz wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń wystąpił na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. – Chcemy to robić w partnerstwie z samorządami, związkami zawodowymi, przedsiębiorcami i całą stroną społeczną, bo transformacja dotyka wszystkich i musimy wykorzystać wszystkie instrumenty wsparcia – mówił.

Artur Soboń. Fot. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Artur Soboń. Fot. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

– Przystosowujemy się do sytuacji na rynku, ale ona jest radykalnie zmieniana przez regulacje europejskie. Sposób wprowadzania tych regulacji, Europejskiego Zielonego Ładu i innych, powoduje, że jednostki wytwórcze oparte na węglu są nierentowne – przyznał minister. – Komisja planuje śrubować te normy, więc energetyka węglowa będzie dużo szybciej niekonkurencyjna. To ma skutki dla spółek energetycznych i węglowych.

– Dla spółek energetycznych oznacza to wyższe koszty wytwarzania energii – przyznał minister Soboń. – Mamy też konieczność redukcji wydobycia po stronie spółek górniczych

Energia w Polsce jest droższa. – Energia w Niemczech była droższa tylko przez 813 godzin w 2019 roku. To generuje import, który sięgnął 9 procent. To dodatkowo zmniejsza popyt na węgiel i wymusza przyspieszenie procesów transformacji i budowy takiego systemu energii w Polsce – ocenił Soboń. Dodał także problem zakończenia finansowania energetyki węglowej przez coraz większą ilość instytucji.

– Nie ma innej drogi niż separacja aktywów opartych na węglu od tych, które mogą być finansowane i są potrzebne do budowy stabilnego systemu energetycznego – powiedział gość konferencji. – Przygotowujemy własne, krajowe dokumenty, w tym nową Politykę Energetyczną Polski do 2040 roku o której będziemy rozmawiać ze stroną społeczną.

– Chcemy to robić w partnerstwie z samorządami, związkami zawodowymi, przedsiębiorcami i całą stroną społeczną, bo transformacja dotyka wszystkich i musimy wykorzystać wszystkie instrumenty wsparcia – mówił Artur Soboń. Wymienił w tym kontekście tarczę finansową Polskiego Funduszu Rozwoju i Fundusz Sprawiedliwej Transformacji Unii Europejskiej.

– Dla wszystkich odchodzących z górnictwa będą jednorazowe odprawy i cały system wsparcia z budżetu państwa, który górnicy już znają – zapewnił.

– Dzisiaj spoiwem, które łączy najbardziej całość UE jest polityka klimatyczna. To ostatnia rzecz, która będzie podlegała rewizji. ETS ma wymuszać pewne rozwiązania i to robi – skwitował minister Soboń. – To nie oznacza, że nie powinniśmy walczyć o sprawy dla nas ważne, które mogą się udać jak wpisanie węgla koksującego jako surowca strategicznego Unii Europejskiej.

Opracował Wojciech Jakóbik