Warzocha: Transformacja to problemy, ale i szanse na rozwój

31 sierpnia 2021, 10:56 Energetyka

Pod pojęciem transformacji kryją się zarówno problemy, wyzwania ale i szanse, które dadzą nam nowe możliwości rozwoju. Odejście od węgla jest gospodarczym, społecznym i historycznym problemem, mimo to staramy się iść do przodu – powiedział prezes Tauron Nowe Technologie Artur Warzocha na konferencji Gazterm 2021.

Prezes Tauron Nowe Technologie Artur Warzocha podczas Gazterm 2021. Fot. BiznesAlert.pl
Prezes Tauron Nowe Technologie Artur Warzocha podczas Gazterm 2021. Fot. BiznesAlert.pl

Artur Warzocha na Gazterm 2021

– Pod pojęciem transformacji kryją się zarówno problemy, wyzwania ale i szanse, które dadzą nam nowe możliwości rozwoju.
Jest cel, który przed nami stoi jest wyzwaniem, zwłaszcza cel 40 procent OZE w energetyce do 2030 roku – musimy go osiągnąć. To oznacza odchodzenie od technologii węglowych i zastępowanie ich nowymi. Mamy świadomość, że sama fotowoltaika nie zastąpi nas w kontekście energetycznym. Musimy sięgać po wszelkie dostępne źródła. Będziemy dążyć do tego, aby był optymalny miks słońca, wiatru i wody, atom i gaz również powinny stanowić istotny element transformacji. W przyszłości będzie w tym wodór, zwłaszcza w kontekście powstawania dolin wodorowych – powiedział Artur Warzocha.

– Odejście od węgla jest gospodarczym, społecznym i historycznym problemem, mimo to staramy się iść do przodu. Gaz jest czystszym paliwem od węgla, ale jednak wciąż jest to paliwo emisyjne. W kopalni Brzeszcze uruchomiliśmy pilotażowy projekt wychwytywania metanu z pokładu węglowego, on jest przetwarzany przez silniki o mocy 5,4 MW, utylizujemy 10 m sześc. metanu rocznie produkując 43 mWh energii elektrycznej rocznie. Podobną instalację uruchomimy w Januszawicach. To podwoi nasze możliwości produkcyjne energii i ciepła z tego źródła. Metan jest trudnym gazem, zalegającym pod powierzchnią ziemi – dodał.

Opracowali Mariusz Marszałkowski i Michał Perzyński

Transformacja energetyczna i rola paliw gazowych podczas Gazterm 2021 (NA ŻYWO)