Transformacja energetyczna i rola paliw gazowych podczas Gazterm 2021 (NA ŻYWO)

31 sierpnia 2021, 10:00 Energetyka

Zapraszamy na relację na żywo z konferencji Gazterm 2021. Głównymi tematami spotkania będą transformacja energetyczna i rola paliw gazowych. Materiał jest aktualizowany na bieżąco.

Gazterm 2021. Fot. Michał Perzyński
Gazterm 2021. Fot. Michał Perzyński

II dzień konferencji Gazterm 2021

11.15

– Polska ma potencjał, by stać się hubem gazowym. Mamy ku temu możliwości, rozbudowujemy infrastrukturę. Paliwa gazowego nam nie zabraknie, chociaż musimy myśleć o zmianie – mówi Robert Perkowski, prezes Izby Gospodarczej Gazownictwa.

– Przy obecnych cenach gazu, produkcja biometanu może być atrakcyjna. PGNiG chce być animatorem tego procesu, nie chcemy być właścicielem – powiedział.

– Nie jest tajemnicą, że wiele polskich firm wprowadza wodór do odseparowanych sieci, aby sprawdzić systemy, urządzenia. Za kilka lat, nawet bez świadomości, będziemy wykorzystywać mieszaninę gazu i wodoru – zaznaczył Perkowski.

11.00

– Problemem gazyfikacji jest budżet, który nie pozwala nam na zwiększenie inwestycji projektu. Na szczęście, spółka matka PGNIG zauważyła problem i pracujemy nad aktualizacją budżetu inwestycyjnego. Jednak pieniądze to nie wszystko. Problemem jest też kwestia zgód przyłączeniowych. My nie żyjemy w próżni. Nasze systemy gazowe są połączone z systemami Gaz-Systemu i nawet gdy przychodzą do nas ciepłownie, to często najwcześniej możemy zrobić to w perspektywie trzech lat. To powoduje problemy – podkreślił Jakub Kowalski, członek zarządu ds. operacyjnych PSG.

– Są też miejsca, gdzie nasza dobra wola i chęci nie wystarczają. My jako PSG musimy robić to, co przynosi pieniądze. Są miejsca w Polsce, gdzie ze względu na ekonomię nie jesteśmy w stanie podłączać nowych konsumentów. Prowadzimy prace, aby BGK otworzył projekt finansowania gmin, które będą mogły pozyskać pieniądze na gazyfikację nierentownych dla nas obszarów. Mamy też problem z rynkiem podwykonawców. Bum inwestycyjny powoduje, że możemy mieć niebawem problem z terminową realizacją inwestycji. Nie jesteśmy w stanie nic z tym zrobić – mówi Jakub Kowalski.

Kowalski: Problemem gazyfikacji jest budżet. PSG musi robić to, co przynosi pieniądze

10.50

– Pod pojęciem transformacji kryją się zarówno problemy, wyzwania, ale i szanse, które dadzą nam nowe możliwości rozwoju. Cel, który przed nami stoi jest wyzwaniem, zwłaszcza 40 procent OZE w energetyce do 2030 roku. Musimy go osiągnąć. To oznacza odchodzenie od technologii węglowych i zastępowanie ich nowymi – mówi Artur Warzocha, prezes Tauron Nowe Technologie.

– Mamy świadomość, że sama fotowoltaika nie zastąpi nas w kontekście energetycznym. Musimy sięgać po wszelkie dostępne źródła. Będziemy dążyć do tego, aby był optymalny miks słońca, wiatru i wody. Atom i gaz również powinny stanowić istotny element transformacji – dodaje Artur Warzocha.

Warzocha: Transformacja to problemy, ale i szanse na rozwój

10.40

– Zauważyłem negatywną tendencję w zachodnich województwach Polski. Zagraniczni inwestorzy dynamicznie wprowadzają swoją ofertę, co stanowi wyzwanie dla PGNiG i PSG, bo zabiera im to naturalną bazę klientów – alarmuje Sałek, doradca Prezydenta RP.

10.35

– Nie da się kupować tony emisji CO2 za ponad 60 euro i jednocześnie inwestować w transformację – dodaje Paweł Sałek.

10.30

– Polska jest prymusem transformacji. Nie jesteśmy największym emitentem tych rzekomo groźnych emisji gazów cieplarnianych w Europie – mówi Paweł Sałek, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

10.25

– Chcemy znaleźć taka drogę do transformacji, aby to, co zostało zbudowane przez lata działalności w sektorze gazowym, można było wykorzystywać nadal. Chodzi między innymi o wtłaczanie CO2 do górotworów czy produkcję biometanu. To ważne kompetencje sektora zatrudniającego kilkadziesiąt tysięcy ludzi – powiedział Robert Perkowski, prezes Izby Gospodarczej Gazownictwa.

10.15

– Satysfakcjonującym paliwem transformacji powinien być gaz. Docelowo może będzie to wodór, nawet ten produkowany z przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Ale to wymaga czasu – mówi Piotr Dziadzio, sekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska podczas panelu „Transformacja energetyczna w kontekście paliw gazowych”.

– Mamy świadomość, że ceny energii będą rosły, ale mamy nadzieję, że będzie to proces uregulowany i powolny. Musimy przygotować się do transformacji i musimy o niej mówić – zaznacza sekretarz stanu.

10.00

Rozpoczyna się drugi dzień konferencji Gazterm 2021.

I dzień konferencji Gazterm 2021

18.00

To koniec dyskusji panelowych podczas konferencji Gazterm 2021. Zapraszamy jutro o 10.00 na relację na żywo z drugiego dnia konferencji.

17.55

– Kilka tygodni temu nastąpiła zmiana w ustawie terminalowej. PSG ma możliwość realizowania inwestycji w celu realizacji inwestycji na potrzeby energetyki i ciepłownictwa. To istotna zmiana jakościowa zmieniająca sytuację na rynku i możliwości realizacji przyłączeń – zdradził członek zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa Ireneusz Krupa.

– Dzisiaj ciepłownictwo to w ponad 70 procentach węgiel i ponad 20-kilka gigawatów. Nie ma wielu alternatyw wobec gazu – ocenił Krupa. – Widzimy coraz większe zainteresowanie sektora ciepłownictwa, którego przedstawiciele pytają o możliwość podłączenia i składają wnioski – powiedział Krupa.

Całą wypowiedź Ireneusza Krupy można znaleźć tutaj.

Krupa: Energetyka i ciepłownictwo będą iść w gaz szybciej, jeśli wystarczy paliwa i pieniędzy

17.40

– Oferujemy firmom zagranicznym magazynowanie gazu przez nawet trzy lata bez opłat celnych – powiedział wiceprezes Naftogazu Andrij Gerus. – Ukraina rozwija rynek lokalny. Jest interesujący i zyskowny z punktu widzenia graczy rynkowych. Musimy rozważyć opcję składowania gazu z Europy w naszych magazynach i transportowania go z powrotem, aby zapewnić zapotrzebowanie klientów europejskich – powiedział. Zdradził, że duża część dostaw 0,5 mld m sześć. gazu reeksportowanych z Ukrainy do Unii Europejskiej w 2021 roku trafiła do Polski.

17.20

– Będziemy budować instalację dedykowaną by testować elektrolizer i wtłaczanie wodoru – ogłosił wiceprezes Gaz-System Artur Zawartko. – W tej chwili najbezpieczniejszy sposób usuwania metanu to wypuszczenie go do atmosfery. Za chwilę wypuszczanie tak zwanej świeczki może napotkać na problemy – dodał.

16.50

– Udało się skonstruować cały projekt GIPL, że zostanie on zakończony w planowanych terminach. W przyszłym roku gazociąg ten będzie gotowy do pracy. Udało nam się wytworzyć know-how, jak sprawnie przeprowadzać takie inwestycje. Przez pandemię ani na chwilę nie zwolniliśmy tempa prac. Robiliśmy badania jak optymalnie wykorzystać ten gazociąg. Zasięg terytorialny naszego rynku zaczyna być naprawdę dobry – powiedział wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko.

14.10

– W maju podpisaliśmy list intencyjny z Orlen Południe ws. Współpracy przy biometanie. Jeśli chodzi o wodór, przyglądamy się mu, uruchomiliśmy program dedykowany wodorowi, badaliśmy w którym obszarze będzie to najbardziej efektywne. Moglibyśmy być liderem m.in. w magazynowaniu wodoru w Polsce, a być nawet w regionie. Staramy się, by gaz został uznany za paliwo przejściowe, bez niego transformacja się nie odbędzie – powiedział Przemysław Wacławski, wiceprezes PGNiG ds. finansowych.

13.50

– Polska jest w szczególnej sytuacji; wciąż ponad 70 procent energii pochodzi z węgla, bez gazu ziemnego nie jesteśmy w stanie dokonać transformacji. Komisja Europejska nie chce wspierać inwestycji w gaz, ale polski rząd w osobie ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki robi wszystko, by projekty gazowe otrzymywały dofinansowanie – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

13.30

– W pierwszej połowie 2021 roku Gaz-System rozpoczął konsultacje, które mają być podstawą do inwestycji w infrastrukturę gazową w Polsce. Zostały one poprzedzone analizami scenariuszy, dzisiaj skupiamy się na tym, co realnie można zrobić – powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.

– Mamy dwa scenariusze, które w zasadzie przecinają się na końcu lat 30. Bazujemy na analizie zapotrzebowania w Polsce, z której wychodzi, że za 10 lat będzie ono na poziomie 50-60 procent. Dzisiaj, według umów i perspektyw, przyjmując bardziej konserwatywne niż hurraoptymistyczne scenariusze, tak to widzimy – mówi Tomasz Stępień.

– Współpraca z Ukrainą jest bardzo owocna, mam na myśli zarówno ten dialog sprzed reformy rynku gazu, jak i po niej. Jesteśmy pod duży wrażeniem zmian, które zaszły na Ukrainie. Są to zmiany wręcz rewolucyjne – zaznaczył.

Stępień: Zapotrzebowanie na gaz ziemny będzie rosnąć. Musimy temu sprostać

13.15

– Od 2018 roku jesteśmy aktywni w pracach nad wsparciem przy budowie giełdy gazu na Ukrainie Wyzwaniem, które stoi przed Ukrainą przed budową giełdy gazu jest wzmocnienie systemu finansowego – powiedział prezes Towarowej Giełdy Energii Piotr Zawistowski.

Całą wypowiedź P. Zawistowskiego można znaleźć tutaj:

Zawistowski: Ukraina stoi przed wyzwaniami przy tworzeniu giełdy gazu

12.40

– Dzisiejsza umowa otwiera nowy rozdział działalności PGNIG na Ukrainie. Współpraca z firma ERU nie jest nowością, bo współpracujemy od 2016 roku. Dostarczyliśmy trzy miliardy metrów sześć na Ukrainę. Pierwszy raz natomiast będziemy poszukiwać i wydobywać gaz na Ukrainie. Ostateczne ilości gazu zostaną potwierdzone po przeprowadzeniu odwiertu, który zostanie zrealizowany w drugiej połowie 2022 roku – powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski.

– Złoża ukraińskie są najwyższe w Europie. Plany tego państwa mówiące o zwiększeniu wydobycia o ponad 50 procent dają niesamowite możliwości firmom z branży poszukiwania i wydobywania gazu – podkreśla.

12.20

– Nie ulega wątpliwości, że gaz jest emisyjny, ale o wiele mniej niż ropa czy węgiel. Gdyby zastąpić wszystkie elektrownie węglowe gazowymi, Polska emitowałaby o 20 procent CO2 mniej. Dla porównania, w 2020 roku, w wyniku pandemii i lockdownu emisyjność gospodarki spadła jedynie o 5,7 procent – mówi Iweta Opolska, dyrektor biura handlu gazem w PKN Orlen.

11.45

Inicjatywa Trójmorza jest akceleratorem powstawania infrastruktury gazowej, która otwiera nowe możliwości w imporcie gazu, urynkowieniu i ucywilizowaniu handlu gazem w naszej części Europy – mówi Kumoch.

11.30

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Jakub Kumoch odczytuje list od prezydenta Andrzeja Dudy: Wspieramy Ukrainę w roli państwa tranzytowego, razem dostrzegamy zagrożenia płynące z Nord Stream 2.

Całą wypowiedź J. Kumocha można znaleźć tutaj:

Kumoch: Polska będzie wspierać bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy

– Konstytucja jasno mówi, że prezydent stoi na straży bezpieczeństwa. To bezpieczeństwo nie jest tylko militarne. Równie ważne jest bezpieczeństwo energetyczne. Obronność to gospodarka, a gospodarka to dostawy surowców – mówi.

– Rozbudowa sieci przesyłowych to warunek bezpiecznego środowiska regionalnego. Trójmorze odgrywa kluczowa rolę w kontekście dywersyfikacji dostaw gazu spoza Rosji. Kłajpeda, wyspa KRK, terminal LNG w Świnoujściu. Polska będzie popierać Ukrainę, powstał deficyt bezpieczeństwa, który należy zlikwidować – czyta.

11.25

– W kontekście tranzytu ważne jest utrzymanie szlaku rosyjskiego w kontekście eksportu gazu Gazpromu. Brak tranzytu powoduje wzrost zagrożenia destabilizacji, w tym militarnej, Ukrainy przez Rosję. 

Z naszej perspektywy też to jest ważne i może być paradoksalne, że walczymy o utrzymanie dostaw gazu rosyjskiego do Europy. To jest jednak w naszym interesie – zaznaczył Naimski.

11.20

– Nord Stream 2 jako projekt to coś więcej niż biznes i tylko regionalna kwestia. Ten projekt dotyczy bezpośrednio relacji między państwami europejskimi, dotyczy relacji miedzy partnerami w UE i sojusznikami w NATO. Ten projekt jest używany jest jako narzędzie do siania wątpliwości, podważania zasad solidarności i zaufania – powiedział Piotr Naimski.

11.05

PGNiG i ukraińskie ERU będą szukać gazu na Ukrainie. Polacy będą większościowym udziałowcem Ukrkarpatwydubywania z koncesją pod Lwowem o charakterze jak złoże Przemyśl w Polsce. Do końca roku przygotowania do pierwszego odwiertu w 2H2022. Może być i wydobycie w 2023 roku.

11.00

– Mam ogromną przyjemność ogłosić, że za chwilę zostanie podpisana umowa pomiędzy PGNiG i ERU Management Services dotycząca wspólnego poszukiwania i wydobycia gazu na Ukrainie – powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski.

10.40

– Musimy pamiętać o produkcji energii ze źródeł, niezależnej od warunków atmosferycznych, pory dnia i nocy. Musimy zbudować odpowiednia ilość elektrowni gazowych. Odpowiednia ilość to zastępowanie wytaczanych bloków węglowych, ale także funkcja stabilizacyjna na rzecz OZE – powiedział Naimski.

– Ważnym elementem są dostawy gazu do Polski. Konsumpcja gazu w Polsce obecnie to 20 mld m sześc. W latach 30. wzrośnie do ponad 30 mld m sześc. Nasz system przesyłowy jest i będzie do tego przystosowany. Ilość wejść do systemu pozwoli na dostarczenie oczekiwanych ilości. Nie liczymy przy tym wejść od strony wschodniej. To będzie kosztowne przedsięwzięcie, ale konieczne – zaznaczył.

Piotr Naimski podkreślił, że interkonektor Polska-Słowacja będzie gotowy w przyszłym roku. – Będzie rozbudowany gazoport w Świnoujściu, będziemy na prostej drodze budowy pływającego gazoportu – dodał.

10.35

–  Jesteśmy w Polsce całkiem dobrze przygotowani do transformacji od strony sektora gazowego. W przyszłym roku będziemy uwolnieni od rosyjskiego monopolu na dostawy gazu. To bardzo istotne, ponieważ ze względu na transformację, ilość energii elektrycznej generowanej z bloków gazowych będzie rosła. To wynik odstawiania bloków węglowych – zaznaczył Naimski.

10.30

– Tegoroczny Gazterm jest szczególny. Szczególny dlatego, że rola sektorów gazowych w Europie zwiększa się. W szczególności zwiększa się ona w Polsce. Zadania, które stoją i będą stawiane przed spółkami zajmującymi się sektorem gazowym w najbliższej dekadzie będą istotnie rosły, To jest związane m.in z czasem transformacji. To czas wielkich wyzwań. Będziemy się starali, aby ten czas nie przekształcił się w czas chaosu – powiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

– My dziś podejmujemy decyzje, które będą skutkowały w perspektywie 40 lat – mówi.

Naimski: Musimy dbać o to, by transformacja energetyczna nie była czasem chaosu

10.20

– Nord Stream 2 zachęca Kreml do agresywnych działań. Dlatego tak ważna jest współpraca z Ukrainą – mówi wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

10.10

9.55

O godz. 10.00 zapraszamy na otwarcie i pierwszy panel konferencji Gazterm 2021.

Transmisja wydarzenia jest dostępna tutaj.

Opracowali Michał Perzyński, Mariusz Marszałkowski i Jędrzej Stachura