Naimski: Musimy dbać o to, by transformacja energetyczna nie była czasem chaosu

30 sierpnia 2021, 10:53 Energetyka

– Dziś podejmujemy decyzje, które będą skutkowały w perspektywie ponad 30 lat. To wielka odpowiedzialność analityków, polityków i biznesu – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski na konferencji Gazterm 2021.

Piotr Naimski na konferencji Gazterm 2021
Piotr Naimski na konferencji Gazterm 2021

Piotr Naimski na Gazterm 2021

– To szczególna edycja Gaztermu, ponieważ rola podmiotów gazowych w Europie zwiększa się, zwłaszcza w Polsce. Zadania dla spółek i operatorów w najbliższej dekadzie będą rosły. Jest to związane z transformacją energetyczną. To czas wielkich wyzwań, będziemy pracowali na to, by ten czas nie zmienił się w czas chaosu. Dziś podejmujemy decyzje, które będą skutkowały w perspektywie ponad 30 lat. To wielka odpowiedzialność analityków, polityków i biznesu. W przyszłym roku Polska będzie uwolniona od rosyjskich dostaw gazu. To istotne, ponieważ w najbliższej dekadzie generacja prądu z bloków gazowych będzie rosła. Jest to związane z koniecznością odstawiania bloków węglowych. Będziemy budowali odnawialne źródła energii, ale są one niestabilne. Jeśli mówimy o bezpieczeństwie energetycznym, musimy myśleć o podstawie, która jest niezależna od wiatru czy pory dnia. Musimy równolegle zwracać uwagę na to, byśmy w latach 20. mogli zbudować odpowiednią ilość elektrowni gazowych, które będą równocześnie pełniły rolę regulacyjną – powiedział Piotr Naimski.

– W przyszłym roku będzie gotowy interkonektor Polska-Słowacja i Polska-Litwa, będzie rozbudowany gazoport w Świnoujściu, będziemy na prostej drodze budowy pływającego gazoportu w Zatoce Gdańskiej – dodał.

Nord Stream 2 jako projekt to coś więcej niż biznes, coś więcej niż tylko regionalna kwestia. Ten projekt dotyczy bezpośrednio relacji miedzy państwami europejskimi, dotyczy relacji miedzy partnerami w UE i sojusznikami w NATO. Ten projekt używany jest jako narzędzie do siania wątpliwości, podważania zasad solidarności, do podważania zaufania. Praktyczna strona tego przedsięwzięcia, czyli 55 mld m sześć gazu, które będą wprowadzane do systemu europejskiego, są ważne z perspektywy rynku energetycznego. To ważne dla krajów, które są na południe od Polski. 

System gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2 ma swoje przedłużenie po wschodniej stronie Niemiec, w postaci gazociągów OPAL i EUGAL. To powoduje ugruntowanie monopolu dostaw rosyjskiego gazu w Europie Środkowej. My jesteśmy w dobrej sytuacji. My nie jesteśmy bezpośrednio dotknięci tym zagrożeniem – powiedział Piotr Naimski.

– W kontekście tranzytu, ważne jest utrzymanie szlaku rosyjskiego w kontekście eksportu gazu Gazpromu. Brak tranzytu powoduje wzrost zagrożenia destabilizacji w tym militarnej, Ukrainy przez Rosję. 

Z naszej perspektywy też jest to ważne, i może być paradoksalne, że walczymy o utrzymanie dostaw rosyjskiego gazu do Europy. Ale to jest w naszym interesie – mówił.

Opracowali Mariusz Marszałkowski i Michał Perzyński

Transformacja energetyczna i rola paliw gazowych podczas Gazterm 2021 (NA ŻYWO)