Czy elektryczny Atlis XT wypełni lukę na rynku pojazdów zeroemisyjnych?

24 stycznia 2019, 08:45 Alert

Istnieje takie prawdopodobieństwio, jeśli założenia jakie przyjęto w Atlis Motor Vehicles projektując ten samochód sprawią, że stanie się on sprzedażowym hitem.

fot. Ministerstwo Energii

Duży, pakowny i pozwalający na szybkie ładowanie pick-up to samochód, którego obecnie nie ma w sprzedaży. Amerykański start-up Bollinger ma już prototyp pojazdu o podobnych funkcjach, ale w początkowym okresie nie będzie on w stanie produkować takiej ilości pojazdów, jakiej może potrzebować rynek.

Samochód mają napędzać cztery silniki montowane w kołach, zasięg będzie zależeć od opcji jaką wybierze kupujący. Dostępne będą wersje od ponad 450 do 800 km. Atlis ma występować w różnych konfiguracjach zabudowy oraz masy, jaką będzie w stanie zabrać na pokład. Auto z potężnym prześwitem, stałym napędem na cztery koła i ogromnymi możliwościami załadunku zdecydowanie przyda się przedsiębiorcom, rolnikom czy dostawcom.

Pierwsze egzemplarze mają trafić do odbiorców w 2020 roku. Celem jest rynek amerykański. Auto można będzie też „wypożyczać” w ramach abonamentu. Producent obiecuje, że przy tej opcji użytkownik nie poniesie żadnych opłat związanych z obsługą i serwisem pojazdu. Jeśli start-upowi uda się zebrać pieniądze na rozpoczęcie produkcji i faktycznie stworzyć auto terenowe, pozwalające rozpędzić się od 0 do 100 km/h w około 5 sekund, będzie to niewątpliwy sukces.

Wielu specjalistów uważa, że to manufaktury i niszowe produkty mają szansę na największe sukcesy na zmieniającym się rynku motoryzacyjnym. Nawet jeśli pojazdy na początku nie będą w pełni funkcjonalne, to i tak większe szanse wprowadzenia na rynek nowych aut mają mali producenci niż ogromne koncerny.

Czy 45 tysięcy dolarów za pick-upa, który ma mieć gwarancję na 10 lat to dużo? Wziąwszy pod uwagę, że rocznie w USA sprzedaje się ponad dwa miliony pick-upów, cena nie odstrasza, więc elektryczny model na pewno znajdzie nabywców. Najlepiej sprzedającymi się dziś w USA pick-upami są: Ford F-Series, Chevrolet Silverado i Ram Pickup. Wejściem na ten rynek zainteresowana jest także Tesla. W ostatnich tygodniach wiele emocji wzbudzał concept car Rivian. Zatem najbliższe lata powinny obfitować w premiery także w tym segmencie rynku.

TFL Truck/Agata Rzędowska