AlertAtomEnergetykaEnergia elektryczna

Skreślony atom w Belgii może trafić do rezerwy jak w Niemczech

Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons

Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons

Belgowie rozważają utrzymanie kolejnego reaktora jądrowego w rezerwie w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii w dobie kryzysu energetycznego.

W obliczu kryzysu energetycznego rezygnacja z energii jądrowej w Belgii może zostać odłożona w czasie, o czym świadczy przedłużenie okresu eksploatacji dwóch najnowszych reaktorów w belgijskich elektrowniach jądrowych – Doel 4 i Tihange 3.

Natomiast reaktor Doel 3 w elektrowni jądrowej o tej samej nazwie niedaleko Antwerpii miał zostać w tym miesiącu wyłączony z sieci i poddany demontażowi. Jednak federalna minister spraw wewnętrznych Annelies Verlinden (CD&V) chce teraz zbadać, czy wstrzymanie likwidacji i demontażu reaktora jądrowego Doel 3 byłoby możliwe.

– W tych niepewnych czasach bezpieczeństwo dostaw musi być naszym priorytetem – napisała Verlinden. Preferowałaby pozostawienie reaktora “w gotowości” tzn. w rezerwie.

Koncern Engie, który jest właścicielem belgijskich elektrowni jądrowych, twierdzi, że chce rozpocząć prace demontażowe tak szybko, jak to możliwe, aby ryzyko promieniowania było jak najmniejsze. Francuski koncern wskazuje na regulamin prawny, który zabrania narażenia społeczeństwa na ewentualne awarie.

Kryzys energetyczny podsycany przez rosyjski Gazprom winduje ceny energii do rekordów i zagraża bezpieczeństwu dostaw. Niemcy mają utrzymać w rezerwie w tym sezonie grzewczym dwie z trzech elektrowni jądrowych przeznaczonych do wyłączenia w 2022 roku.

Aleksandra Fedorska

Jakóbik: Powrót do atomu albo Nord Stream 2 (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X