Czesi testują paliwo jądrowe od Westinghouse

8 kwietnia 2019, 15:29
atom energetyka jądrowa
Elektrownia jądrowa w Temelinie. Fot. Wikimedia Commons

Czeskie przedsiębiorstwo energetyczne ČEZ rozpoczyna załadunek do bloku nr 1 elektrowni jądrowej Temelín testowych zespołów paliwowych, dostarczonych przez Westinghouse Electric Sweden. Odbywa się to w ramach planu dywersyfikacji dostaw paliwa, ogłoszonego w sierpniu ubiegłego roku.

Blok nr 1 elektrowni jądrowej Temelín, został wyłączony 1 marca w celu dokonania przeładunku paliwa oraz wykonania planowych prac remontowych i konserwacyjnych. Ponowne włączenie do sieci ma nastąpić 30 kwietnia. Sześć zespołów paliwowych, spośród 163, które zostaną załadowane podczas przerwy w pracy, będzie pochodzić od Westinghouse, aby dokonać oceny ich wydajności w porównaniu z paliwem dostarczanym przez rosyjską firmę TVEL.

„Nie oznacza to przejścia na paliwo amerykańskie. To tylko test, aby zweryfikować właściwości i uzyskać wiedzę na temat pracy paliwa od obu dostawców przed ich wyborem do następnego kontraktu”, stwierdził Bohdan Zronek, członek zarządu w ČEZ i dyrektor Oddziału Energetyki Jądrowej.

„Zakontraktowaliśmy dostawę paliwa do 2023 r. u producenta, a umowa pozwala nam w razie potrzeby zdecydować się na dodatkowe przeładunki”, dodał dyrektor.

Chociaż paliwo Westinghouse będzie stanowić tylko 3 proc. całkowitej liczby zestawów paliwowych w reaktorze, surowe procedury licencyjne poprzedziły jego wprowadzenie do jednostki, poinformował ČEZ.

„Oczywiście bezpieczeństwo jest priorytetem, dlatego procedura licencjonowania trwała prawie trzy lata i zostało wykonanych ponad 70 raportów technicznych, analiz i ocen, łącznie obejmujących ponad 7000 stron” – powiedział Jan Kruml, dyrektor elektrowni jądrowej Temelín.

Sześć zestawów paliwowych z Westinghouse Electric Sweden będzie współpracować z paliwem TVEL, które dostarczane jest do Temelína od 2010 r. W ubiegłym roku do bloku nr 2 elektrowni wprowadzono 48 zmodernizowanych zestawów paliwa typu TVSA-T mod.2 wyprodukowanego przez TVEL w zakładach Elemasz, zlokalizowanych w miejscowości Elektrostal pod Moskwą.

W trakcie bieżących prac w reaktorze bloku nr 1 zostanie wymieniona jedna trzecia paliwa. Przerwa na przeładunek paliwa w bloku 2 planowana jest na drugą połowę czerwca.

Od początku roku w elektrowni jądrowej Temelín wyprodukowano 3,97 TWh energii elektrycznej, poinformował ČEZ.

Czechy eksploatują sześć bloków jądrowych w elektrowniach Dukovany i Temelín o całkowitej mocy 3924 MWe. Udział energetyki jądrowej w produkcji energii elektrycznej w kraju wynosi 33 proc. i ma on wzrosnąć do 46-58 proc. do 2040 r.

W elektrowni jądrowej Temelín pracują dwa reaktory WWER-1000/V-320, każdy o mocy 1026 MWe. Zostały uruchomione odpowiednio w roku 2000 i 2002.

W elektrowni jądrowej Dukovany pracują cztery reaktory WWER-440/V-213, każdy o mocy 468 MWe. Zostały uruchomione w latach 1985-87.

World Nuclear News