Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wszczął postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej na potrzeby budowy małych modułowych reaktorów jądrowych w Ostrołęce. To niezbędny krok w przygotowaniach do narodzin małego atomu w Polsce.
– Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (…) zawiadamia strony postępowania o wszczęciu na wniosek BWRX-300 Ostrołęka postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa i eksploatacja małej modułowej elektrowni jądrowej o łącznej mocy do 1300 MWe w technologii BWRX-300 w lokalizacji Ostrołęka, Gmina miejska Ostrołęka” – czytamy w komunikacie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Inwestor wystąpił również o określenie zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Elektrownia jądrowa, której sercem będą małe reaktory modułowe, ma powstać w gminie Ostrołęka na zlecenie Orlen Synthos Green Energy. Kilka miesięcy temu Orlen wskazał pożądane lokalizacje SMR w Polsce. Wśród nich są Włocławek, Stawy Monowskie, Ostrołęka, Dąbrowa Górnicza, Kraków-Nowa Huta, a także Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmująca Tarnobrzeg i Stalową Wolę.
Technologia BWRX-300, o której mowa w przypadku Ostrołęki, nie została jeszcze wprowadzona na rynek, ale ma się to zgodnie z planem stać około 2028 roku w Kanadzie i 2029 roku w Polsce.
Polska Agencja Prasowa / Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska / Jędrzej Stachura
Obrońcy atomu kontrują przeciwników: „to głównie właściciele domków w okolicy”