Obrońcy atomu kontrują przeciwników: „to głównie właściciele domków w okolicy”

25 sierpnia 2023, 10:15 Alert

Atom na Pomorzu czeka na decyzję środowiskową. Przeciwnicy z Bałtyckiego SOS złożyli własną opinię w toku konsultacji i razem Partią Zielonych zbierają podpisy przeciwko inwestycji. Obrońcy atomu z dwóch stowarzyszeń nie pozostają im dłużni przekonując, że protestują głównie właściciele domków w okolicy.

Polska elektrownia jądrowa na Pomorzu. Wizualizacja: Polskie Elektrownie Jądrowe.
Polska elektrownia jądrowa na Pomorzu. Wizualizacja: Polskie Elektrownie Jądrowe.

Obywatelski Ruch na Rzecz energetyki Jądrowej oraz Stowarzyszenie na Rzecz Elektrowni Jądrowej złożyły opinie w toku konsultacji poprzedzających decyzję środowiskową, która jest jednym z niezbędnych elementów przygotowań do budowy elektrowni na Pomorzu, której pierwszy reaktor w amerykańskiej technologii AP1000 ma stanąć w 2033 roku.

Obrońcy atomu niejako odpowiadają na krytykę przeciwników na gruncie ekonomicznym. Przeciwnicy twierdzą, że elektrownia jądrowa jest mniej opłacalna od alternatywy. – Obok korzyści środowiskowych budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu przyniesie poważne korzyści ekonomiczne dla gospodarczego rozwoju Polski w wysokości ok. 12 mld  zł rocznie , a ok. 720 mld zł w całym cyklu życia elektrowni, przez wytwarzanie energii elektrycznej po znacznie niższych, niż w obecnie pracujących parowych blokach opalanych węglem, umiarkowanych (akceptowalnych) kosztach. Natomiast lokalna społeczność na Pomorzu zyska tysiące miejsc pracy i nową infrastrukturę komunikacyjną, a Władze Samorządowe, przez wiele lat, wysokie  wpływy podatkowe – przekonują autorzy opinii.

– Wydaje się, że tylko nieliczna grupa właścicieli domów letniskowych ma obawy o swoje przychody z wynajmu. Tylko przejściowo, przez okres budowy elektrowni, przychody z wynajmu od turystów mogą być nieco niższe, ale z pewnością będą wielokrotne skompensowane  (wynajmem przez cały rok, a nie tylko w sezonie letnim) przychodami z wynajmu pracownikom budowy elektrowni. Natomiast w okresie wieloletniej eksploatacji, czystej ekologiczne i bezpiecznej elektrowni jądrowej z reaktorami generacji PWR III+, atrakcyjność turystyczna okolic elektrowni jądrowej naszym zdaniem znacznie wrośnie w stosunku do stanu obecnego – czytamy w opinii wspomnianych stowarzyszeń.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska informowała BiznesAlert.pl, że decyzja środowiskowa może zostać wydana we wrześniu 2023 roku. Budowa obiektu na Pomorzu miałaby ruszyć w 2026 roku. Pierwszy reaktor ma być gotowy w 2033 roku. Polska chce mieć 6-9 GW energetyki jądrowej do 2043 roku.

Wojciech Jakóbik

Zielony sojusz zbiera podpisy przeciwko atomowi na Pomorzu u progu decyzji