Potencjalny dostawca technologii dla polskiego atomu może zmienić współwłaściciela

28 kwietnia 2021, 16:30 Alert
Westinghouse_Sign_Pittsburgh
Westinghouse / fot. Wikimedia Commons

Kanadyjski fundusz inwestycyjny Brookfield Business Partners rozważa sprzedaż mniejszościowego pakietu akcji spółki Westinghouse, zajmującej się dostawą i serwisem technologii jądrowych. Wartość pakietu wyceniana jest na 10 mld dolarów.

Plany sprzedaży pojawiają się, gdy energetyka jądrowa może skorzystać na planie prezydenta Joe Bidena do przeciwdziałania zmianom klimatu. Biden przedstawił cel, jakim jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w Ameryce do końca dekady do 50 procent względem 2005 roku. Jego plan zakłada także włączenie energii jądrowej do zestawu narzędzi w walce przeciw zmianom klimatu.

Brookfield Business Partners współpracuje z bankami inwestycyjnymi z potencjalnymi nabywcami mniejszościowych udziałów w Westinghouse. Źródła Reutersa podkreślają, że nie ma pewności, czy Brookfield znajdzie kupca, i że istnieje również opcja sprzedaży firmy. Westinghouse została przejęta przez Brookfield Business Partners, w 2018 roku za 4,6 miliarda dolarów. Spółka ta jest rozważana jako jeden z potencjalnych dostawców technologii jądrowych dla Polski.

Reuters/Bartłomiej Sawicki

Westinghouse przygotowuje propozycję budowy atomu zgodnie z umową Polski i USA