W środę 17 marca premier Mateusz Morawiecki uda się z wizytą do Francji. W planach ma spotkanie z prezydentem Emanuelem Macronem. Wśród tematów, które poruszą obaj politycy, mają się znaleźć zagadnienia związane z transformacją energetyczną oraz potencjalnego udziału Francuzów w budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
Wizyta premiera we Francji
Jednym z najważniejszych tematów omawianych przez obu polityków ma być energetyka jądrowa. Polska podpisała już co prawda umowę na projekt i wykonanie elektrowni atomowej ze Stanami Zjednoczonymi (pierwszy blok ma być gotowy w 2033 roku), ale Francja przedstawiła kontrofertę. Ambasador Francji w Polsce Frédéric Billet mówił już o możliwości współpracy i sfinansowania polskiego atomu. Z kolei w lutym 2021 roku w Warszawie zapowiadał to Jean Bernard Lévy, CEO największego francuskiego koncernu energetycznego EDF, który spotkał się z pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim. Ten zaś deklarował, że rząd będzie rozmawiać z każdym, kto przedstawi warunki zgodne z założeniami polskiego programu energetyki jądrowej.
Francuzi są postrzegani w Europie jako eksperci od energetyki jądrowej. Ogłoszony w latach 70. tzw. Plan Messmera zaowocował budową 58 reaktorów, a francuski miks energetyczny jest oparty na atomie w blisko 75 procentach. Francja jest liderem pod względem poziomu pozyskiwania energii z reaktorów atomowych na skalę całej Europy.
Cire/Newseria/Mariusz Marszałkowski
Ramany: Francja może dać atomowi w Polsce technologię i wsparcie finansowe (ROZMOWA)