AlertAtomEnergetykaOnetWykop

Mały reaktor Orlenu ma zielone światło w Kanadzie

BWRX-300. Fot. GE Hitachi Nuclear Energy

BWRX-300. Fot. GE Hitachi Nuclear Energy

Hitachi ma kontrakt na pierwszy północnoamerykański mały reaktor modułowy BWRX-300 (SMR). Firma dostarczy tę samą jednostkę Orlenowi do budowy małego atomu w Polsce.

GE Hitachi Nuclear Energy, Ontario Power Generation (OPG), SNC-Lavalin i Aecon podpisały umowę na budowę małego reaktora modułowego BWRX-300 w zakładzie OPG Darlington New Nuclear Project. Jest to pierwszy komercyjny kontrakt na SMR w Ameryce Północnej. Według planów, jednostka ma ruszyć w 2028 roku.

– Ten kontrakt umacnia naszą pozycję wiodącego dostawcy technologii SMR. Naszym celem jest dostarczenie pierwszego małego reaktora w Ameryce Północnej, a tym samym rozpoczęcie nowej ery energii jądrowej, która zapewni zeroemisyjne wytwarzanie energii, bezpieczeństwo energetyczne i niezawodność energetyczną na całym świecie – powiedział prezes Hitachi Jay Wileman.

Mówiąc o całym świecie, prezes miał na myśli m.in. współpracę Orlenu i Synthosa, którym Hitachi ma zapewnić technologię małych reaktorów jądrowych. Oba podmioty wykorzystają mały atom głównie na potrzeby przemysłu i sektora chemicznego. Orlen Synthos Green Energy (OSGE) wraz z partnerami rozpoczął niedawno proces przedlicencyjny i czeka na rozpatrzenie wniosku przez Państwową Agencję Atomistyki (PAA) i ocenę BWRX-300.

Jednostka Hitachi to reaktor wodno-wrzący (BWR) o 300 MWe mocy, zaliczany do małych reaktorów modułowych (SMR). Technologia SMR pozwala obniżyć koszty budowy i eksploatacji w porównaniu z innymi sposobami wytwarzania energii jądrowej.

Jędrzej Stachura

Jakóbik: Polski atom na celowniku zielonych bojowników


Powiązane artykuły

Upadek szwedzkiego giganta. Prace straci ponad 900 osób

Szwedzka firma Northvolt, specjalizująca się w produkcji akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych, oficjalnie zakończy swoją działalność. W marcu 2025 roku...
Rafineria PCK w Schwedt

Niemiecka rafineria truje? Polska domaga się dostępu do danych, których Berlin nie udostępnił

Na mocy niemieckiego specpozwolenia rafineria Schwedt może emitować dwutlenek siarki przekraczając nawet pięciokrotnie unijne normy. Minister Hennig-Kloska zwróciła się do...
Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Niemcy wracają do atomu. Amerykańskie firmy chcą w tym pomóc

Niemiecki tabloid Die Bild podał, że amerykańskie firmy są zainteresowane ponownym uruchomieniem niemieckich elektrowni jądrowych. W ramach poufnych spotkań miało...

Udostępnij:

Facebook X X X