Atom na Pomorzu ma być bezpieczny. Jest pierwsza taka opinia w Polsce

12 czerwca 2023, 16:15 Alert

Państwowa Agencja Atomistyki wydała opinię ogólną dotyczącą analiz bezpieczeństwa w sprawie elektrowni jądrowej na Pomorzu. – To pierwsza w kraju tego typu opinia w obszarze bezpieczeństwa jądrowego. Przedstawiony we wniosku złożonym przez Polskie Elektrownie Jądrowe zakres planowanej, niezależnej weryfikacji analiz bezpieczeństwa uznano za poprawny – czytamy w informacji.

Polska elektrownia jądrowa w wizualizacji. Grafika Polskie Elektrownie Jądrowe.
Polska elektrownia jądrowa w wizualizacji. Grafika Polskie Elektrownie Jądrowe.

Polskie Elektrownie Jądrowe podają, że ów wniosek to jeden z elementów procesu uzyskiwania zezwolenia na budowę obiektu jądrowego. Zgodnie z art. 36d ustawy – Prawo atomowe inwestor jest zobowiązany do zapewnienia niezależnej weryfikacji przeprowadzonej analizy przed przystąpieniem do budowy elektrowni jądrowej. jeden z elementów procesu uzyskiwania zezwolenia na budowę obiektu jądrowego.

– Pierwszy pozytywnie rozpatrzony tego typu wniosek potwierdza zarazem, że w tych najważniejszych kwestiach, w tym przede wszystkim bezpieczeństwa, będziemy przestrzegać najbardziej wymagających standardów – powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. – W branży jądrowej bezpieczeństwo ma najwyższy priorytet i nie inaczej jest w przypadku inwestycji, którą realizujemy. Od samego początku do kwestii związanych z bezpieczeństwem podchodzimy bardzo sumiennie. Ustalenie przez Państwową Agencję Atomistyki, że zakres i szczegółowość planowanej, niezależnej weryfikacji analiz bezpieczeństwa są poprawne potwierdza wysoką jakość wykonanej przez nas pracy i pozwala nam przejść do kolejnych zadań, tak by elektrownia jądrowa na Pomorzu była obiektem w pełni bezpiecznym – powiedział Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.

– Celem weryfikacji analiz systemów bezpieczeństwa jest zapewnienie jak najwyższych standardów bezpiecznej eksploatacji elektrowni jądrowej. Przedstawione we wniosku PEJ analizy obejmowały zarówno analizy deterministyczne, czyli dotyczące tego, jak zachowa się reaktor jądrowy w różnych, nawet w najbardziej nieprawdopodobnych sytuacjach, jak i tzw. analizy probabilistyczne, które umożliwiają określenie mocnych i słabych stron danej instalacji wraz z oceną prawdopodobieństwa wystąpienia różnych zdarzeń oraz ich konsekwencji. Przedstawiony zakres planowanej weryfikacji analiz bezpieczeństwa oceniono jako poprawny – podaje PEJ.

PEJ tłumaczy, że analizy bezpieczeństwa są częścią procesu oceny bezpieczeństwa obiektu jądrowego, wykonywanej systematycznie na etapie projektowania, a następnie w toku eksploatacji obiektu jądrowego. Ich celem jest zapewnienie, że wszystkie wymagania bezpieczeństwa jądrowego będą spełnione od rozpoczęcia do zakończenia eksploatacji obiektu jądrowego. – W praktyce analizy bezpieczeństwa sprowadzają się do tworzenia modeli obliczeniowych odwzorowujących funkcjonowanie obiektu jądrowego we wszystkich możliwych warunkach, w tym awaryjnych. Dodatkowo przeprowadza się wiele obliczeń przy wykorzystaniu zweryfikowanych i zwalidowanych narzędzi analitycznych. Analiza otrzymanych wyników jest następnie zestawiana z wymaganiami bezpieczeństwa jądrowego – czytamy.

Polacy chcą mieć pierwszy reaktor na Pomorzu w 2033 roku i 6-9 GW energetyki jądrowej w 2043 roku. Technologia wybrana do lokalizacji pomorskiej to AP1000 od amerykańskiego Westinghouse, który jest partnerem projektu razem z Bechtel, operatorem obiektów jądrowych. Współpraca ta czeka na umowę projektową zapowiadaną na jesień 2023 roku.

Polskie Elektrownie Jądrowe / Wojciech Jakóbik

Kochański i Partnerzy: Polski atom napędzi inwestycje infrastrukturalne dzięki specustawie (ANALIZA)