Greta Thunberg stanie przed sądem

3 maja 2024, 08:30 Alert

Szwedzka prokuratura zarzuca działaczce proklimatycznej Grecie Thunberg nieposłuszeństwo obywatelskie i niestosowanie się do poleceń policji podczas protestu przed szwedzkim parlamentem w marcu 2024 roku.

Greta Thunberg. Źródło:Flickr
Greta Thunberg. Źródło:Flickr

11 marca 2024 roku odbył się protest i blokada głównego wejścia do szwedzkiego parlamentu. Podczas wydarzenia, Greta Thunberg była dwukrotnie wyprowadzona przez policję. Teraz tamtejsza prokuratura zarzuca działaczce proklimatycznej nieposłuszeństwo obywatelskie i niestosowanie się do poleceń funkcjonariuszy.

W lutym londyński sąd odrzucił sprawę o naruszenie porządku publicznego przeciwko Thunberg. Działaczka została wcześniej dwukrotnie ukarana grzywną przez szwedzkie sądy, w lipcu i październiku 2023 roku, za obywatelskie nieposłuszeństwo podczas protestów klimatycznych.

Greta Thunberg jest najbardziej rozpoznawalną aktywistką proklimatyczną na świecie. Jeszcze jako nastolatka zaczęła protestować na rzecz ochrony klimatu. Stworzyła ruch Fridays for Future, który w ostatnich latach przeprowadził między innymi wielomilionowe protesty, chcąc nakłonić polityków do skuteczniejszej polityki ochrony klimatu.

Die Welt / Spacedaily / Aleksandra Fedorska

G7 wyznacza datę końca ery węgla! Czy to koniec epoki paliw kopalnych?