AlertAtomEnergetykaOZEWęgiel. energetyka węglowa

Niemcy mogły wyłączyć atom wskutek intrygi resortowej

Robert Habeck na Berlin Energy Transition Dialogue. Fot. Wojciech Jakóbik.

Robert Habeck na Berlin Energy Transition Dialogue. Fot. Wojciech Jakóbik.

Dziennikarze śledczy portalu Cicero, uważają, że minister gospodarki i klimatu Niemiec Robert Habeck padł ofiarą intrygi przy zamknięciu ostatnich elektrowni jądrowych 15 kwietnia 2023 wbrew zastrzeżeniom własnych ekspertów.

Według urzędników ministerialnych ryzykowne byłoby szczególnie zimą wytwarzanie energii elektrycznej z gazu ziemnego oraz dodatkowo z rezerw i elektrowni węglowych, które zostały już wycofane z eksploatacji. W związku z tym zastąpienie elektrowni jądrowych węglowymi wiązało się ze znacznym ryzykiem operacyjnym. Die Welt publikuje zalecenie działu specjalistycznego w ministerstwie Habecka. – Przedłużenie okresu eksploatacji energii jądrowej do 31 marca 2023 roku powinno być dalej analizowane jako środek zapobiegawczy, ponieważ może zmniejszyć zużycie gazu ziemnego w sektorze energii elektrycznej do minimum – czytamy.

Minister nie został według Cicero poinformowany o tym zaleceniu specjalistów z własnego ministerstwa. Odpowiedzialny za ten temat sekretarz stanu miał przekazać Habeckowi wersję odwrotną. Informacja była dostępna tylko dla sekretarza stanu Patricka Graichena.

Die Welt przypomina, że Greichen był wtedy jeszcze odpowiedzialny za organizację transformacji energetycznej w ministerstwie gospodarki. — Habeck zdymisjonował go dopiero w maju 2023 w następstwie skandalu wewnętrznego w ministerstwie, w którym chodziło o nepotyzm – tłumaczy Welt.

Graichen był obecny przy wygaszeniu ostatnich niemieckich elektrowni jądrowych w dniu 15 kwietnia 2023 roku. Wtedy jeszcze sprawował urząd sekretarza stanu.

Die Welt / Aleksandra Fedorska

Niemcy wyłączyli atom, ale nie mają pieniędzy na zastąpienie węgla gazem


Powiązane artykuły

Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X