Wezwanie do odejścia UE od atomu przed COP25

25 listopada 2019, 08:00 Alert
parlament europejski
Parlament Europejski. Fot. BiznesAlert.pl

Komisja środowiska Parlamentu Europejskiego (ENVI) przedstawiła projekt rezolucji przed szczytem klimatycznym COP25 w Madrycie. Zawiera on zapis uderzający w energetykę jądrową, która w polskich planach ma przysłużyć się klimatowi.

Posłowie ENVI przedstawili projekt, w którym energetyka jądrowa jest uznawana za niebezpieczną, szkodliwą dla środowiska i nieopłacalną. – Wierzymy, że energetyka jądrowa nie jest bezpieczna ani zrównoważona środowiskowo i ekonomicznie. Dlatego proponujemy, aby strategia sprawiedliwej transformacji zakładała wycofanie z energetyki jądrowej w Unii Europejskiej, łącznie z zapewnieniem nowych miejsc pracy dla ludzi zatrudnionych w sektorze wytwarzania energii jądrowej oraz planami rozbiórki elektrowni jądrowych oraz bezpiecznego, długoterminowego zarządzania odpadami nuklearnymi – czytamy w dokumencie Parlamentu.

Szczyt klimatyczny COP25 będzie okazją do dyskusji o globalnej polityce klimatycznej. Polska zakłada, że wykorzysta energetykę jądrową do dekarbonizacji energetyki. Chce mieć pierwszy reaktor do 2033 roku i 6-9 GW atomu w 2043 roku.

Projekt rezolucji będzie przedmiotem dalszych prac w instytucjach Unii Europejskiej.

Parlament Europejski/Wojciech Jakóbik