AlertAtomEnergetyka

Team Korea może rzucić wyzwanie USA finansując atom w Polsce i przekazując technologie

Elektrownia Pątnów należąca do ZE PAK. Fot Mirosław Perzyński

Elektrownia Pątnów należąca do ZE PAK. Fot Mirosław Perzyński

Koreańczycy z KHNP łączą siły z KEPCO i instytucjami finansowymi z Korei Południowej w celu stworzenia modelu finansowego, który mógłby posłużyć do finansowania atomu w Pątnowie oraz transferu technologii. Polacy mają zatwierdzić taki model we współpracy z amerykańskim Westinghouse na Pomorzu w 2023 roku.

– Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) i Korea Electric Power Corporation (KEPCO) 23 grudnia podpisały memorandum „Nuclear Power Plant Financing Team Korea” z koreańskimi rządowymi instytucjami finansowymi i bankami komercyjnymi, w tym Korea Development Bank, Export-Import Bank of Korea i Korea Trade Insurance Corporation. Celem inicjatywy jest wzmocnienie współpracy w zakresie wspólnego finansowania zagranicznych projektów jądrowych – czytamy w informacji KHNP.

– W ramach porozumienia KHNP i KEPCO zobowiązały się do dostarczania niezbędnych informacji finansowych i biznesowych związanych z rozwijanymi za granicą projektami jądrowymi. Jednocześnie koreańskie rządowe instytucje finansowe oraz banki komercyjne stworzą podstawy współpracy przy planowanych projektach eksportu technologii jądrowych oraz wsparcia finansowego poprzez udział w  zagranicznych projektach jądrowych. Oprócz wymienionych instytucji do porozumienia przystąpiły również banki: Industrial Bank of Korea, Kookmin Bank, Shinhan Bank, Woori Bank, Nonghyup Bank i  Hana Bank – czytamy w komunikacie KHNP.

KHNP liczy na to, że model finansowy z Korei będzie konkurencyjny względem innych. Ta firma wespół z ZE PAK oraz Polską Grupą Energetyczną miała przedstawić do końca 2022 roku owoce badań nad wykonalnością elektrowni jądrowej w Pątnowie, która zastąpiłaby jednostki węglowe funkcjonujące tam dotychczas. Jest mowa o 2-4 reaktorach APR1400. –  Udział koreańskich rządowych instytucji finansowych i banków komercyjnych, które opracowują strategie finansowania, jest kluczowy przy planowaniu eksportu technologii jądrowej.

Polacy pracują także nad atomem realizowanym z amerykańskim Westinghouse w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Model finansowy ma zostać przedstawiony w 2023 roku i opierać się na współpracy Polskich Elektrowni Jądrowych, amerykańskich Bechtel oraz Westinghouse, a także instytucji finansowych z USA, jak EXIMBANK. Pierwszy reaktor w technologii AP1000 ma stanąć w 2033 roku a docelowo PPEJ przewiduje 6-9 GW atomu w 2043 roku.

KHNP/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Atomowa dobudówka Polski, czyli kimchi oprócz burgera?


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X