Polacy rozmawiają z Amerykanami o finansowaniu atomu

13 lipca 2022, 13:30 Alert

Polacy mają wybrać partnera budowy elektrowni jądrowych w tym roku. Liczą na współpracę przy modelu finansowania atomu z Amerykanami.

John Kerry, Piotr Naimski i Adam Guibourge-Czetwertyński. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.
John Kerry, Piotr Naimski i Adam Guibourge-Czetwertyński. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.

Wysoki przedstawiciel USA do spraw polityki klimatycznej John Kerry odwiedził Warszawę. Rozmawiał z premierem RP a potem z pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim oraz wiceministrem klimatu i środowiska Adamem Guibourge-Czetwertyńskim.

Resort klimatu podaje, że podczas spotkania minister Naimski wraz z wiceministrem Guibourgé-Czetwertyńskim podkreślali że, Polska wysoko ceni bardzo aktywne i dynamiczne relacje z USA oraz liczy na dalszą współpracę zwłaszcza w zakresie finansowania inwestycji w sektorze energetycznym np. w odniesieniu do rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. W opinii ministrów współpraca ze Stanami Zjednoczonymi wnosi istotny wkład w polską transformację klimatyczną i kompleksową modernizację naszego systemu energetycznego.

Polska chce wybrać partnera technologicznego i finansowego w 2022 roku tak, aby rozpocząć budowę pierwszego reaktora w 2026 roku i mieć go w sieci w 2033 roku. Docelowo chce mieć 6-9 GW energetyki jądrowej. Spłynęły już oferty od koreańskiego KHNP oraz francuskiego EDF. Polacy czekają wciąż na propozycję amerykańskiego Westinghouse. – Wybór technologii dla PPEJ jest wyborem strategicznym, co biorąc pod uwagę czas budowy elektrowni jądrowych i ich ponad 60-letnią żywotność, implikuje 100-letnie strategiczne partnerstwo z państwem-dostawcą technologii – powiedział Piotr Naimski.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polityka jądrowa Polski to America First