Polska czeka z wyborem partnera do atomu na ofertę USA najpóźniej do okolic sierpnia 2022 roku

30 marca 2021, 10:30 Alert

Minister klimatu i środowiska zapewnił, że Polska wybierze partnera zagranicznego do budowy elektrowni jądrowej w ciągu osiemnastu miesięcy przewidzianych w umowie z USA,  które mają w tym czasie przedstawić ofertę zaangażowania finansowego i technologicznego. Ma się to stać do sierpnia-września 2022 roku.

Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska
Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska

– W ciągu tych osiemnastu miesięcy powinniśmy przesądzić o tym, kto będzie partnerem budowy polskiej elektrowni jądrowej – zapewnił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka na falach Polskiego Radio 24. – Mamy rozmowy ze stroną francuską. Mamy tez innych potencjalnych partnerów – wyliczał minister, przekonując, że „do programu zgłosili się wszyscy gracze najbardziej perspektywiczni”. Przyznał, że nie może obecnie stwierdzić, który partner zagraniczny zostanie wybrany.

Polska chce mieć pierwszy reaktor jądrowy w 2033 roku. Minister Kurtyka zapowiadał, że budowa mogłaby ruszyć w 2026 roku. Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury Piotr Naimski informował o tym, że umowa międzyrządowa Polska-USA o przygotowaniu oferty technologicznej oraz finansowej zaangażowania Amerykanów w polski program jądrowy została zatwierdzona pod koniec lutego. Oznacza to, że osiemnaście miesięcy przewidziane na przedstawienie tej oferty minie w okolicach sierpnia 2022 roku.

Polskie Radio 24/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polityka jądrowa Polski to America First