Jakóbik: USA sfinansują atom w Rumunii. Wnioski dla Polski (ANALIZA)

12 października 2020, 07:30 Atom

Amerykanie dofinansowali już elektrownię jądrową w Rumunii. Ich działania rodzą wnioski dla Polski, która ma podpisać umowę międzyrządową z USA w sprawie atomu – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Elektrownia Jądrowa Cernavoda. Fot.: Nuclearelectrica
Elektrownia Jądrowa Cernavoda. Fot.: Nuclearelectrica

Rumunia podpisała z USA umowę sankcjonującą stworzenie konsorcjum do budowy dwóch nowych reaktorów Elektrowni Cernavodă w technologii kanadyjskiej CANDU (jak reaktory 1 i 2) do 2030 roku. Do konsorcjum mogą wejść Francuzi. Do asygnaty doszło 10 października w Waszyngtonie z udziałem ministra gospodarki Virgila Popescu oraz sekretarza energii Dana Brouilette. Amerykańskie narzędzie inwestycji zagranicznych EximBank ma sfinansować modernizację jednego z istniejących bloków w Czarnej Wodzie i budowy dwóch kolejnych o wartości ośmiu miliardów dolarów.

Rozwój wypadków w Rumunii daje konkretne wnioski dla Polski:

BiznesAlert.pl jako pierwszy informował, że umowa polsko-amerykańska o atomie może zostać podpisana w październiku. Wieści z Rumunii to kolejny asumpt do rozważań na temat możliwej korelacji czasowej tego dokumentu ze szczytem Trójmorza w Tallinie. Odbędzie się on w formule online ze względu na pandemię koronawirusa i będzie w pierwszym rzędzie poświęcona współpracy cyfrowej, ważnej agendzie z punktu widzenia kraju-gospodarza, czyli Estonii. Jednakże deklaracja wsparcia Funduszu Trójmorza kwotą miliarda dolarów przez USA, jego zainteresowanie wsparciem atomu, dają kolejne argumenty za podejrzeniem, że w okolicach 18 października, gdy będzie trwał szczyt, mogą pojawić się informacje o umowie Amerykanów z Polakami.

Jakóbik: Nadchodzi atomowy październik