– Energetyka jądrowa ma stabilizować, podobnie jak dotychczas węgiel, zapotrzebowanie na energię pozyskiwaną przez czyste klimatycznie źródła, które uzależnione są od pogody – mówi redaktor naczelny BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik w rozmowie z Republiką.
– Budowa pierwszej polskiej elektrowni atomowej ma się rozpocząć w 2026 roku. Budowa pierwszego reaktora ma się zakończyć w 2033 roku, drugiego dwa lata później, zaś trzeciego w 2037 roku – mówi Wojciech Jakóbik, redaktor BiznesAlert.pl.
– W planie jest zbudowanie dwóch elektrowni: jednej na Pomorzu, a lokalizacji drugiej jeszcze nie ustalono; ma to być w centrum Polski. Obie elektrownie korzystać będą z amerykańskich reaktorów AP-1000. Koszt powstania jednej elektrowni to kwota znaczna, rzędu 100 mld zł, lecz należy pamiętać, że jest to inwestycja długofalowa, czasochłonna, wymagająca jeśli chodzi o technologię – podkreśla Jakóbik na antenie Telewizji Republika.
Jakóbik dodaje, że energetyka jądrowa ma stabilizować, podobnie jak dotychczas węgiel, zapotrzebowanie na energię pozyskiwaną przez czyste klimatycznie źródła, które uzależnione są od pogody. – Energia jądrowa jest zaliczana przez Unię Europejską do źródeł energii mających wpływać korzystnie na ochronę środowiska – tłumaczy ekspert.
Opracował Jędrzej Stachura