AtomEnergetykaOpinie

Jakóbik: Energetyka jądrowa stabilizuje zapotrzebowanie i daje czystą energię

Wojciech Jakóbik. Fot. MarketNews.pl.

Wojciech Jakóbik. Fot. MarketNews.pl.

– Energetyka jądrowa ma stabilizować, podobnie jak dotychczas węgiel, zapotrzebowanie na energię pozyskiwaną przez czyste klimatycznie źródła, które uzależnione są od pogody – mówi redaktor naczelny BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik w rozmowie z Republiką.

– Budowa pierwszej polskiej elektrowni atomowej ma się rozpocząć w 2026 roku. Budowa pierwszego reaktora ma się zakończyć w 2033 roku, drugiego dwa lata później, zaś trzeciego w 2037 roku – mówi Wojciech Jakóbik, redaktor BiznesAlert.pl.

– W planie jest zbudowanie dwóch elektrowni: jednej na Pomorzu, a lokalizacji drugiej jeszcze nie ustalono; ma to być w centrum Polski. Obie elektrownie korzystać będą z amerykańskich reaktorów AP-1000. Koszt powstania jednej elektrowni to kwota znaczna, rzędu 100 mld zł, lecz należy pamiętać, że jest to inwestycja długofalowa, czasochłonna, wymagająca jeśli chodzi o technologię – podkreśla Jakóbik na antenie Telewizji Republika.

Jakóbik dodaje, że energetyka jądrowa ma stabilizować, podobnie jak dotychczas węgiel, zapotrzebowanie na energię pozyskiwaną przez czyste klimatycznie źródła, które uzależnione są od pogody. – Energia jądrowa jest zaliczana przez Unię Europejską do źródeł energii mających wpływać korzystnie na ochronę środowiska – tłumaczy ekspert.

Opracował Jędrzej Stachura

Elektrownia jądrowa uczyni z Pomorza centrum energetyczne kraju, ale będzie potrzebna rozbudowa infrastruktury (RELACJA)


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X